Doly na severu pomohly rozsvítit Čechy

elektrarne-ervenice-zanikleobce-cz_compressed

Elektrárna Ervěnice se začala stavět v roce 1923, aby zásobovala elektrickým proudem Prahu a střední Čechy. Zdroj: zanikleobce.cz

Doly na Mostecku se na procesu elektrifikace podílely třeba prostřednictvím Severočeských elektráren a.s. (NEW – Nordböhmisches Elektkrizitäts Werke, A. G.).

Tato společnost vznikla v roce 1911 v Podmoklech sloučením bývalých Bergmannových elektráren, kde se nacházela původně malá důlní elektrárna. V roce 1914 společnost dodávala elektřinu městům Podmokly, Česká Lípa, Lovosice, Litoměřice a 50 dalším obcím. Po roce 1931 expandovala na území politických okresů Rumburk, Šluknov a Varnsdorf.

Čtěte také:
Hnědé uhlí vystřídají turisté
Z měsíční krajiny do rozkvetlého parku

Kabel nad zemí

Mostecká společnost pro dobývání uhlí měla v Mostecko-bílinském okrese 14 dolů. Jejich spotřebu elektřiny pokrývaly menší elektrárny na dolech Alexandr, Nelson, Bihl, Adolf-Marie, Emeran a Konkordia. Doly byly propojeny vedením o napětí 2 kV, aby si mohly vzájemně vypomáhat. Před a během I. světové války zde bylo nainstalováno celkem 82 parních kotlů, 12 parních turbín, 10 menších parních strojů, 13 těžních parních strojů, 6 parních kompresorů a řada parních strojů pro pohon třídíren, čerpadel, lanovek, vrátků a ventilátorů. V letech 1924 až 1927 se uvažovalo o modernizaci a přestavbě. Zvítězil projekt společné elektrárny na dole Alexandr. Podařilo se ji postavit za 10 měsíců, takže byla uvedena do provozu 9. června 1928. V kotelně instalovali šest vodotrubných kotlů ze Škodových závodů pohánějících turboagregáty o výkonu 6 000 kW. Kabel o napětí 2 kV napájel doly Alexandr a Nelson. Doly Bihl, Adolf-Marie, Barbora a Union napájelo první nadzemní vedení o napětí 35 kV v délce šest a půl kilometru. Druhé nadzemní vedení o napětí 35 kV zásobovalo doly Francisci, Emeran, Ludvík a Konkordia.

Fortuna jako náhrada

Osm těžebních jam a jednu briketárnu spravovala v okrese Most Severočeská společnost pro dobývání uhlí. Na jamách Herkules, Kolumbus a Humbolt vyráběly proud větší elektrárny spojené kabelem o napětí 2 kV. V roce 1926 je nahradila elektrárna Fortuna. Vlastní stejnojmennou jámu elektrárna zásobovala napětím 2 kV a jámy Quido I/III, Quido IV, Elly, Humbolt II., Zentrum, Kolumbusa Herkules napájela nadzemním vedením o napětí 10 kV. Se společnou elektrárnou na dole Alexandr byla Fortuna spojena vedením o napětí 35 kV. Ve strojovně Fortuny nasadili tři parní škodovácké kotle, které poháněly turboagregát s generátorem o výkonu 3 150 kW.

Elektřina pro Prahu

Elektrárna Ervěnice se začala stavět v roce 1923, aby zásobovala elektrickým proudem Prahu a střední Čechy. Vznikala tři roky vedle státního dolu Hedvika, který ji zásoboval uhelnými lupky. Kotelna byla vybavena osmi strmotrubnými kotli z Vítkovických železáren, ČKD a od firmy Breitfield-Daňka. Ve strojovně elektrárny pracovaly čtyři turboagregáty o celkovém výkonu 70 MW. Elektrárna Ervěnice vyráběla proud až do roku 1965 a o 21 let později byla zbourána. Všechny důlní elektrárny postupně zanikly, když se spojovaly šachty a začaly se od 60. let rozvíjet moderní elektrárny.

Mohlo by vás zajímat:
Ze starého lomu je špičkové golfové hřiště
VIDEO: Jezero Most napuštěné za minutu
Po bagrech zůstaly mokřady a čistá voda