Doprava uhlí pro Chvaletice zlevní

Doprava uhlí po železnici.

Doprava uhlí po železnici. Foto: Imagio.cz

Těžařská firma Severní energetická bude mít od ledna 2015 podstatně levnější dopravu uhlí z dolu na Mostecku do elektrárny ve Chvaleticích. Konkurenční boj mezi nákladními železničními dopravci totiž stlačil cenu dopravy pro firmu o více než 40 procent. Místo současných 160 korun za tunu uhlí to bude 93 korun, které nabídlo ČD Cargo. Napsala to Mladá fronta DNES.

Na trať se ČD Cargo vrací po více než roční pauze, když v boji o zakázku porazilo AWT Zdeňka Bakaly, jehož nabídka se podle informací MF DNES pohybovala kolem 100 korun za tunu. „ČD Cargo ukázalo zkušenost i dravost. Potěšilo nás, že byli schopni konkurovat novým soukromým firmám, a velmi příjemně nás překvapila i vysoutěžená cena,“ řekl obchodní ředitel Severní energetické Damir Dordevič. Severní energetické patří jak důl ČSA, tak od loňského roku chvaletická elektrárna.

Pro ČD Cargo jde o klíčovou zakázku, která ještě loni tvořila zhruba pět procent veškerého nákladu, který dopravce přepravil. Denně míří do Chvaletic pět až šest dlouhých vlaků s hnědým uhlím. Než spadly ceny v soutěži, měla zakázka hodnotu kolem 700 milionů ročně za přepravení od 2,3 až do tří milionů tun uhlí. Aktuální výše podle nabídnuté ceny tedy spadla pod 300 milionů korun.