Dostanou Češi v kauze MUS milost?

Švýcarský federální parlament se bude podobnou žádostí zabývat poprvé po 12 letech. Foto: wikipedia.de

Švýcarský federální parlament se bude dnes nezvykle zabývat žádostí o milost podanou českým občanem odsouzeným v kauze tunelování Mostecké uhelné společnosti (MUS). Vzhledem k tomu, že si muž již svůj trest ve Švýcarsku odpykal a vrátil se do ČR, jedná se podle švýcarského serveru 24heures o převážně symbolický krok, který navíc nemá valnou šanci na úspěch.

Švýcarský parlament se bude podobnou žádostí zabývat poprvé po 12 letech. Podle švýcarského tisku milost požaduje jeden z mužů, kterého v roce 2013 soud v Bellinzoně odsoudil za podvod a praní špinavých peněz – jeho jméno však neuvádí. Parlament měl záležitost původně posoudit již na jaře, kvůli pandemii covidu-19 se však slyšení posunulo a český občan si mezitím odpykal celý svůj 17měsíční trest, píše 24heures.

Čtěte také:
Před 20 lety prodala vláda akcie MUS
Podle Koláčka nebyl v kauze MUS nikdo okraden

Podle švýcarského právníka žadatele Jeana-Luca Maradana usiloval český občan o udělení milosti ve Švýcarsku proto, aby mohl čelit trestnímu stíhání v ČR, kde byl obviněn ve stejné kauze. Česká prokuratura jej však přestala stíhat vzhledem k tomu, že si svůj trest již odseděl ve Švýcarsku a nemůže být za stejný čin potrestán dvakrát.

Maradan však nadále na udělení milosti švýcarským parlamentem trvá, protože tvrdí, že jeho klient čelil špatnému zacházení. „Byl zatčen, aniž nám někdo předložil zatykač. Při propuštění (z věznice) jej k letadlu, jež ho dopravilo do Prahy, dovezli v policejním antonu a měl nasazená pouta celou cestu až ke stroji, ačkoliv si svůj trest odpykal a byl volný,“ poznamenal právník.

Za podvodné ovládnutí MUS potrestal švýcarský soud v roce 2013 šest mužů – Jiřího Diviše, Marka Čmejlu, Antonia Koláčka, Petra Krause, Oldřicha Klimeckého a Belgičana Jacquese de Grooteho. De Groote jako jediný dostal pouze peněžitý trest, ostatní byli odsouzeni k odnětí svobody. Koláčkovi s Krausem odvolací soud zamítl žádosti o zkrácení trestu, a verdikt se tak pro ně stal pravomocným.

Koláček ale do švýcarského vězení odmítl nastoupit s tím, že se chce účastnit soudního líčení, které se ve stejné kauze koná v Česku. Kraus pak zamířil za mříže nedobrovolně poté, co ho švýcarská policie zadržela loni v květnu na ženevském letišti. Podle českých médií vyšel před týdnem na svobodu.