Dostavba Mochovců se zpozdí. Možná i prodraží

Zda se dodrží rozpočet, naposledy stanovený na 5,4 miliardy eur (asi 138 miliard korun), se má ukázat již tento měsíc. Foto: seas.sk

Dostavba slovenské jaderné elektrárny Mochovce má opět zpoždění, termín spuštění třetího bloku se pravděpodobně opět posune, upozornil slovenský list Pravda na svém webu. Otázkou je podle něj i dodržení rozpočtu.

Dva rozestavěné bloky jaderné elektrárny Mochovce, kde jsou už léta v provozu jiné dva jaderné bloky, dokončuje největší producent elektrické energie na Slovensku, společnost Slovenské elektrárne (SE).

Očekáváme, že po technické stránce bude třetí blok připraven na zavážení jaderného paliva v létě,“ citoval deník vyjádření mluvčího SE Miroslava Šarišského.

Čtěte také:
Slovenské elektrárne vyrobily méně elektřiny
Mochovcům prý hrozí katastrofa

To podle listu znamená, že termín spuštění se posouvá přibližně o čtvrt roku. Poslední plány přitom počítaly se spuštěním třetího bloku v druhém čtvrtletí letošního roku.

To, zda se dodrží rozpočet, naposledy stanovený na 5,4 miliardy eur (asi 138 miliard korun), se podle deníku má ukázat již tento měsíc.

Během dubna, po ukončení analýz a jednání řídících orgánů, budeme informovat o opatřeních k minimalizaci dopadů na rozpočet a harmonogram,“ řekl Šarišský. Firma klade podle něj na první místo co největší jadernou bezpečnost, nadřazenou termínům či nákladům.

Na zpoždění dostavby upozornila v pondělí opozice. Opoziční strana Svoboda a Solidarita (SaS) chce kvůli Mochovcům svolat mimořádné jednání parlamentního výboru a požaduje odpovědi od ministra hospodářství Petra Žigy. Kromě posunu termínu chce opozice řešit i možné prodražení stavby o dalších 200 milionů eur (asi 5,1 miliardy korun).

Ministerstvo hospodářství se hodlá vyjádřit až po obdržení oficiálních informací od SE. „Za dostavbu nese plnou odpovědnost soukromý vlastník s manažerskými pravomocemi, a ne stát jako menšinový akcionář. Je to důsledek nepovedené a nevýhodné privatizace za (předchozí) vlády Mikuláše Dzurindy,“ řekl resortní mluvčí Maroš Stano.

V roce 2006 získal 66 procent akcií elektráren italský podnik Enel za 840 milionů eur. Čisté zisky elektráren po privatizaci a následném zdražení elektřiny dosáhly v letech 2006 až 2014 dohromady 2,4 miliardy eur. Privatizační dohoda počítá s vyplácením dividend až po dostavbě Mochovců. Enel je v současnosti na odchodu z SE a po dostavbě Mochovců jeho podíl převezme Energetický a průmyslový holding (EPH) českého podnikatele Daniela Křetínského. Stát od privatizace jako akcionář s podílem 34 procent jen přihlíží tomu, co se v SE děje, poznamenala Pravda. EPH v roce 2016 koupil zhruba dvoutřetinový podíl italské společnosti Enel v SE za 750 milionů eur (tehdy přes 20 miliard korun).

SE podle svého mluvčího počítají vzhledem k aktivitě protijaderných organizací v sousedním Rakousku s obstrukcemi při administrativním povolování nového bloku, které mohou uvedení do provozu oddálit „až o několik měsíců“, ačkoliv blok bude technicky připravený. Proti dostavbě bloků v Mochovcích jsou rakouští ekologové i politické strany.

Nové jaderné bloky mají mít po dokončení výkon po 471 megawattech, což by pokrylo asi 13 procent z celkové spotřeby elektřiny na Slovensku.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků