Dostaví slovenskou jadernou elektrárnu Češi?

Doba čtení:1 m, 26 s

Ilustrační foto: Imagio.cz

Plzeňská společnost Škoda JS by mohla získat další mi­liardovou zakázku na dostavbě slovenské jaderné elektrárny Mochovce. Z pozice hlavního koordinátora by dostavbu řídila. Napsal server IHNED.cz.

O rozšíření své úlohy na stavbě česká jedná se Slovenskými elektrárnami, respektive s jejich většinovým vlastníkem, italskou společností Enel. Dostavba Mochovců se prodražila o miliardy eur a spuštění se odložilo minimálně o čtyři roky.

„Tyto informace mohu potvrdit. Jednalo by se o práci počínaje projektovou dokumentací a konče koordinací spouštění nových bloků. Jde o inženýrské práce, ne dodávky technologií,“ řekl mluvčí firmy Jan Stolár. Podle něj by pro Škodu JS znamenalo další rozšíření působnosti zakázku za desítky milionů eur.

Čtěte také: Křetínský Slovenské elektrárne chce, ČEZ už ne

Škoda JS nyní na slovenské jaderné elektrárně provádí klíčovou dodávku na jaderném ostrově a koordinační práce za 470 milionů eur (přes 12,7 miliardy korun). Již loni na podzim byla tato suma navýšena o dalších 55 milionů eur.

Zatímco na Slovensku se elektrárna staví, v České republice je výstavba nových jaderných bloků zatím nejistá. Dosud totiž nebylo rozhodnuto, jakým způsobem by měla být financována. Budoucnost jádra v Česku má přitom spojitost také s dalším využitím hnědého uhlí. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) uvedl, že na rozhodování o další těžbě uhlí bude mít vliv také prodloužení životnosti jaderné elektrárny Dukovany.„Může se stát, že mezi lety 2025 až 2035 nebude k dispozici výkon stávajících Dukovan a nové bloky ještě nebudou v provozu,“ řekl Mládek. Chybějící výkon by pak mohl být reálně nahrazen pouze hnědouhelnými zdroji.

Mohlo by vás zajímat:

Sázka na jádro? Noční můra české energetiky!

Opustit současně jádro i uhlí je sebevražda

iUHLI.tv: Jdeme správně jadernou cestou?