Dotace na kotle zmizely za dvě minuty

Na středočeské hejtmanství dorazilo 5610 žádostí o dotaci. Foto: wikipedia Zákupák

Lidé ze středních Čech za pouhé dvě minuty vyčerpali dotační peníze na výměnu starých kotlů za nové. Žádosti se podávají elektronicky, krajský úřad jich přijal 5610, řekla Helena Frintová z hejtmanství. V takzvané třetí výzvě se rozděluje 515,5 milionu korun.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) přislíbilo tuto částku v případě většího zájmu zvýšit až na 575 milionů korun. Cílem programu je zlepšit stav ovzduší a pomoci domácnostem splnit povinnost výměny starých kotlů do roku 2022.

Čtěte také:
Kotlíkové dotace lidé vyčerpali za 54 vteřin
Kotle na uhlí už možná bez dotací

Alokace na kotle byla vyčerpaná během dvou minut. Je registrováno 5610 žádostí, zřejmě tam ale budou nějaké duplicity,” uvedla Frintová. Podle pracovníků odboru řízení dotačních projektů by vyčleněné peníze po vyčištění duplicit měly stačit pro všechny žadatele. „Další podané žádosti budou dávány do zásobníku k dalšímu jednání MŽP o navýšení alokace,” dodala Frintová.

Středočeský kraj je druhým regionem, v němž lze žádosti ve třetí vlně podávat, jako první žádosti podávali lidé na severní Moravě. Nachystané peníze tam lidé vyčerpali za 54 vteřin.

Nová vlna výměn kotlů je určena na období do roku 2023. Pro mladé lidi od 18 do 29 let a seniory nad 65 let v takzvaných prioritních obcích kraj připravil zálohové platby, tedy oproti minulosti jim nebude celá dotace proplácena až dodatečně po výměně kotle. V prioritních obcích je zvýšená koncentrace emisí. Tato možnost zálohové platby se týká i devíti plošně vybraných ekonomicky slabších regionů. Nárok na předfinancování mají také handicapovaní bez omezení věku.

Předmětem podpory je výměna kotle na uhlí a na dřevo, které jsou v první a druhé emisní třídě na pevná paliva s ručním přikládáním, za kotle na biomasu, automatický kotel pouze na biomasu, plynový kondenzační kotel anebo tepelné čerpadlo. Kombinovaný kotel na uhlí a biomasu tak již nebude podporován, jako tomu bylo v minulosti.

Mohlo by vás zajímat:
Na Špicberkách půjdou emise pod zem
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Google obsadí uhelnou elektrárnu