Dozorčí radu ČEZ čeká rozhodnutí za 10 miliard

Podle posledních informací bude dnes prodej Elektrárny Počerady potvrzen, nebo z transakce úplně sejde. Foto: wikipedia.org Petr Kinšt

Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ dnes projedná prodej hnědouhelné elektrárny Počerady společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače. Padne rozhodnutí?

Předseda dozorčí rady Václav Pačes řekl, že na jednání určitě padne návrh, aby se rozhodnutí odložilo. „Mimo jiné to budu navrhovat i já,” řekl k možnému návrhu na odložení prodeje Pačes. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, respektive vedení firmy, by podle něj mělo mimo jiné zveřejnit podrobnou analýzu toho, proč ČEZ jako akciová společnost musí v jistých záležitostech rozhodovat určitým způsobem. Podle Pačese jde například o vysvětlení, jak se posuzuje výhodnost jednotlivých kroků firmy, a to nejen v otázce Počerad. „Mně toto chybí,” dodal.

Čtěte také:
ČEZ dostal od Tykače ultimátum
Tykač nabízí za Počerady 10 miliard

Dnešní jednání podle Pačese začne ráno schůzí takzvaného strategického výboru, na kterém vybraným členům dozorčí rady management ČEZ představí své aktuální záměry. Následovat bude zasedání samotné dozorčí rady.

Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který drží 70 procent akcií firmy přes ministerstvo financí. Dozorčí rada ČEZ má 12 členů. Stát má osm členů, zbytek jsou zástupci zaměstnanců. Babiš již dříve uvedl, že na základě koaličních dohod nominoval do dozorčí rady ČEZ za stát čtyři zástupce jeho resort, tři zástupci jsou nominováni ČSSD a jeden KDU-ČSL.

Ne vždy rozhodování v dozorčí rady dopadne tak, jak prosazují zástupci ministerstva financí. Například na začátku ledna Babiš uvedl, že zástupci jeho ministerstva v radě hlasovali proti prodloužení mandátu stávajícímu vedení firmy, dozorčí rada jako celek záměr ale podpořila. „V důležitých a konfliktních otázkách dochází často k tomu, že zástupci ministerstva financí nemají v dozorčí radě potřebnou většinu, a jsou jednoduše přehlasováni,” uvedl ministr už loni v září.

Mluvčí ČEZ Roman Gazdík řekl, že ČEZ se při úvahách o případném prodeji elektrárny Počerady řídí především svojí dlouhodobou strategií a efektivitou provozovaných aktiv pro společnost a zejména pro její akcionáře. „ČEZ svůj budoucí rozvoj staví na bezemisních zdrojích a moderních technologiích a postupně snižuje podíl výroby z uhlí,” uvedl. Podotkl, že to ale neznamená, že firma uhelnou energetiku opouští zcela.

Pokud dnes nedojde ke schválení prodeje, Tykačova firma zřejmě z obchodu vycouvá. „V případě odložení uzavření vyjednané transakční dokumentace na období po konci dubna 2017 si nemůžeme dovolit podstupovat riziko, že pro nás současná nabídka přestane být ekonomicky rentabilní,” stojí v dopisu, který zaslala členům dozorčí rady.

Mohlo by vás zajímat:
V Austrálii hoří uhlí už 6000 let
VIDEO: Australská řeka v plamenech
Rio Tinto dá miliardy na těžbu bauxitu