Doba čtení:2 m, 11 s
Novým členem rady se stal současný hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Byl jediným kandidátem, navrhlo ho ministerstvo financí. Foto: wikipedia.org

Valná hromada energetické společnosti ČEZ schválila dividendu z loňského očištěného zisku 52 Kč za akcii. Celkově tak mezi akcionáře firma rozdělí 28 miliard Kč, což odpovídá 80 procentům ze zisku. Stát z toho dostane kolem 19 miliard Kč. Hromada zároveň doplnila dozorčí radu o libereckého hejtmana Martina Půtu.

Po téměř 11hodinovém projednávání zpráv vedení firmy nabral další průběh rychlejší tempo. Jednání tak skončilo zhruba hodinu před půlnocí. Do Kongresového centra v Praze dorazilo přibližně 450 akcionářů.

Hlasování o dividendě bylo tradičně nejvíce očekávaným bodem valné hromady ČEZ. Akcionáři tentokrát hlasovali o jediném návrhu, který vzneslo představenstvo firmy. Stát, na rozdíl od loňského roku, tentokrát protinávrh nepodal. Schválený návrh znamená třetí nejvyšší dividendu společnosti, je ve stejné výši jako v roce 2021. Dosud rekordní dividendu ČEZ akcionářům na návrh státu vyplatil loni, šlo o 145 Kč za akcii, celkově 78 miliard Kč. Vyšší ještě byla dividenda v roce 2009, kdy činila 53 Kč za akcii.

Valná hromada ČEZ řešila také složení dozorčí rady, v níž dosud bylo jedno neobsazené místo. Novým členem rady se stal současný hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Byl jediným kandidátem, navrhlo ho ministerstvo financí.

Bateriím hrozí kanibalizace zisků jako u OZE

Nejdelším bodem jednání byl ovšem hned ten první, který byl věnován zprávám orgánů představenstva a dozorčí rady podniku. Akcionáři se nejčastěji vedení podniku dotazovali na přístup firmy k takzvané windfall tax z neočekávaného zisku. ČEZ na ni loni odvedl státu 30,1 miliardy Kč.

V rámci dalších odpovědí na otázky akcionářů členové vedení například uvedli, že těžba v hnědouhelném lomu Bílina by mohla skončit do roku 2030, nikoliv v roce 2035, do kterého ČEZ původně získal povolení těžby. Zástupci polostátní firmy zároveň uvedli, že budoucnost energetiky je v obnovitelných zdrojích. Řada dotazů směřovala také k financování nových jaderných bloků. Podle ČEZ dosud příprava nového reaktoru v Dukovanech vyšla na 3,5 miliardy Kč.

ČEZ v loňském roce vydělal 29,6 miliardy korun, čistý zisk společnosti meziročně klesl o více než 63 procent. Hlavní příčinou byly podle firmy mimořádné daně a odvody, na kterých podnik odvedl přes 40 miliard Kč. I přes vysoký meziroční propad jde ale s výjimkou rekordního roku 2022 o nejvyšší zisk za posledních deset let. Čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy, který je zásadní pro výši dividendy, loni činil 34,8 miliardy Kč.

Skupina ČEZ patří k největším energetickým podnikům v Česku. Jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa