Drábová: S levnou energií je konec

Doba čtení:1 m, 44 s

Ilustrační foto: Imagio.cz

„Zkusme si co nejrychleji připustit, že doba levné energie je definitivně za námi,“ řekla na 15. energetickém kongresu předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová. Energetika v Evropě je podle ní z různých důvodů jen velmi těžko předvídatelná. Nikdo nemá křišťálovou kouli, aby dokázal předvídat na dva možná nejvíce pět let dopředu.

„Levnou energii, kterou nám po zhruba 200 let zajišťují fosilní paliva, už dlouho oplývat nebudeme. Čím dříve si to připustíme, tím lépe pro nás, protože nedokážeme lépe přikročit k nějakým řešením, jak se moderně říká, dlouhodoběji udržitelným,“ míní Drábová. Energetika a energetici by měli co nejdříve zapomenout na rozdíly mezi takzvanou malou lokální energetiku a velkou energetikou. To nejsou soupeři. Každá se hodí pro něco jiného a měla by tak být využívána.

Šéfka SÚJB připomněla, že německá Energiewende se soustřeďuje na jeden typ zdrojů, které upřednostňuje. Na jiný naopak skoro „uvaluje embargo“. Její prioritou je opuštění jaderných zdrojů. Chce maximalizovat podíl obnovitelných zdrojů a tím posléze snížit závislost na fosilních palivech a tomu se vztahuje snížení emisí skleníkových plynů.

Německo je v situaci, kdy dočasně nemusí hledat sociálně-ekologické optimum. Je to natolik bohatá země, že si může dovolit na chvíli ponechat stranou sociální dostupnost energie, a má priority nastaveny tak, aby dočasně nehledalo ekologicky šetrnou produkci energie.

„Česká státní energetická koncepce je napadána z různých pozic od různých zájmových skupin. Přesto si myslím, že její označování za skanzen, popřípadě ještě horší emotivní útoky nejsou tak úplně na místě, když se zamyslíme, na jaké priority se soustředí,“ uvedla Drábová. Její priority jsou stanoveny dobře. Horší je nalezení a uplatnění nástrojů, které umožní priority naplňovat, dodal.

Šéfka SÚJB také upozornila na to, že podle analytiků, které si najal Brusel pro vytváření budoucích energetických scénářů, instalovaný výkon jádra do roku 2050 nijak výrazně nepoklesne. Zcela překvapivé může být, že výrazně nepoklesne ani podíl jaderných elektráren na pokrytí poptávky. Vzhledem k tomu, že evropská flotila klasických elektráren včetně jaderných není nejmladší, musí se Evropa velmi vážně zamyslet, jak začne stavět.