Ceny energií atakují napříč Evropou více než desetiletá maxima. Zejména ceny zemního plynu a emisních povolenek v Evropě dosahují vůbec nejvyšších hodnot v historii, což mělo v posledních měsících na svědomí prudký růst cen elektřiny.
Výjimku nepředstavuje ani Španělsko, kde se růst cen energií podle tamní centrální banky výrazně podepisuje i na vysoké míře inflace, která dosáhla úrovně 2,9 %. Zatímco v loňském prosinci dosahovaly velkoobchodní ceny plynu na tamním trhu podle banky v průměru 18,2 EUR/MWh, během letošního června vzrostly již na průměrných 28,7 EUR/MWh. To vzhledem ke značnému zastoupení plynových elektráren zapříčinilo během prvního pololetí nárůst cen elektřiny o 20,9 EUR/MWh, další část celkového nárůstu byla poté způsoben zotavením cen emisních povolenek, které na přelomu června a července dosáhly vůbec nejvyšších hodnot v historii, napsal server oenergetice.cz. Cena plynu přitom roste stále výš a výš.
Čtěte také:
Proč bude zadlužené Španělsko odstavovat jádro?
Španělsko zavře jaderné elektrárny
Výrazný růst cen elektřiny se stává významným politickým tématem. Například Německo již před koncem loňského roku vůbec poprvé přistoupilo ke zastropování příspěvku na podporu OZE, jelikož hrozil jeho prudký růst.
Cesty, jak zmírnit dopad růstu velkoobchodních cen na účty odběratelů, hledá i španělská vláda. Ta přitom již v červnu schválila snížení DPH na elektřinu z 21 % na 10 %, pokud průměrná měsíční velkoobchodní cena elektřiny překročí 45 EUR/MWh. Stejně tak pro letošní třetí kvartál zrušila 7% daň z výroby elektřiny. Část potřebných financí by mohla získat i dodatečným zdaněním zisků starých elektráren s bezemisní výrobou, které nejsou zatíženy vysokou cenou emisních povolenek.
Španělsko již v roce 2019 oznámilo, že hodlá v letech 2025 až 2035 uzavřít všech svých sedm jaderných elektráren. Uzavření jaderných elektráren je součástí plánu, podle kterého se má veškerá elektrická energie ve Španělsku od roku 2050 vyrábět z obnovitelných zdrojů. Premiér Pedro Sánchez při představování plánu uvedl, že reforma španělského energetického systému si v letech 2021 až 2030 vyžádá investice v hodnotě 235 miliard eur (6,1 bilionu korun).
V současnosti pochází ve Španělsku z obnovitelných zdrojů asi 40 procent elektřiny, zatímco podíl jaderných elektráren mírně přesahuje 20 procent.