Doba čtení:1 m, 35 s
Liberty Ostrava se v následujících deseti letech chystá investovat do modernizace a ekologizace provozu celkem 20 miliard korun. Foto: Facebook Liberty Ostrava

Rekordní ceny emisních povolenek neznamenají problémy pouze pro uhelnou energetiku, ale způsobují čím dál větší problémy i celé řadě průmyslových odvětví. Kromě nákladů na samotné povolenky podkopává hospodaření firem i zvyšující se cena elektřiny. Ta roste právě kvůli povolenkám.

Náklady za vypouštění oxidu uhličitého se kromě energetiky týkají především ocelářství, chemických závodů nebo například i papíren. Za každou tunu emise musejí firmy vynaložit jednu povolenku, kterou dostaly buď přidělenou zdarma, nebo si ji musely dokoupit. Podíl těch přidělených přitom neustále klesá a v budoucnu má klesat ještě strměji. Naopak cena povolenky každoročně roste a v pátek se na trhu prodávala jedna za rekordních 43 eur, napsal server E15.cz.

Čtěte také:
Filip: Plyn nemůže být primárním zdrojem elektřiny
Bartoš: Bez plynu se teď neobejdeme

Huť Liberty Ostrava zatím dostávala víc povolenek, než spotřebovávala, navíc jich má stále dostatek v rezervě. Letošní rok má být totiž v tomto ohledu zlomový. „Bezplatný příděl již nebude pokrývat naše potřeby a situace se bude každým rokem zhoršovat. Po roce 2025 navíc roční úbytek přidělených emisí kvůli tlaku Evropské komise zrychlí,“ uvedla pro E15.cz mluvčí Liberty Ostrava Barbora Černá Dvořáková, s tím, že rostou výdaje i za elektřinu, jejíž cena kopíruje trend zdržujících se povolenek.

Stát se loni sice zavázal, že průmyslovým oborům tento druhotný efekt povolenek zčásti zaplatí, kompenzace však tyto výdaje mohou pokrýt maximálně ze 75 procent, jak vyplývá z unijních pravidel.

Liberty Ostrava se v následujících deseti letech chystá investovat do modernizace a ekologizace provozu celkem 20 miliard korun. Třinecké železárny nechtějí zůstat pozadu. „Připravujeme inovativní projekty pro redukci emisí, jsme ve fázi strategických rozhodnutí. V současnosti ale neexistuje komerčně fungující technologie výroby oceli, která by nezanechávala žádnou uhlíkovou stopu,“ upozorňuje mluvčí společnosti Petra Macková.