Doba čtení:2 m, 9 s
Výrazněji než v případě elektřiny klesla spotřeba zemního plynu. Foto: pixabay.com

Spotřeba elektřiny v Česku loni meziročně klesla téměř o čtyři procenta na 73,66 terawatthodiny (TWh). Vyplývá to z aktuálních statistik Energetického a regulačního úřadu (ERÚ). Výrazněji loni klesla, konkrétně o 19 procent, spotřeba plynu. Důvodem energetických úspor jsou podle odborníků především postupné zdražování energií a teplé počasí.

Pokles meziroční spotřeby byl patrný v každém kalendářním měsíci roku 2022. Největší spotřeba elektřiny byla loni v lednu a v prosinci. Nejvýraznější meziroční pokles nastal v květnu, kdy se hrubá spotřeba snížila o více než devět procent proti roku 2021. Nejnižší meziroční rozdíl naopak energetici zaznamenali v lednu, kdy spotřeba klesla asi o půl procenta.

Pokles spotřeby elektřiny není podle analytika XTB Štěpána Hájka překvapením. Poukázal například na dohodu členských zemí EU na dobrovolném snižování spotřeby. Kvůli vysoké inflaci a drahým energiím jsou ovšem nuceny šetřit i domácnosti a firmy, uvedl.

Z uhlí se vyrobilo 16 procent elektřiny v EU

Kolem 15 procent ze spotřebovaného množství elektřiny je použito na vytápění, kde z důvodu vyšších teplot došlo k poklesu spotřeby. Nízká spotřeba elektřiny je tedy důsledkem kombinace jednoho z nejteplejších přechodů roku za posledních několik let a obecně výrazně vyšších cen elektřiny. Domácnosti také přestaly oproti minulému roku nakupovat výrazně méně elektroniky do domácnosti,“ řekl Hájek.

Analytik Wood & Company Bram Buring upozornil, že nejvýraznější pokles ve spotřebě nastal v posledním čtvrtletí roku, kdy spotřeba meziročně klesla o 6,6 procenta. „Tento pokles v závěru roku přičítáme především na vrub úsporám ve spotřebě jak ze strany domácností, tak i podniků vzhledem k výraznému nárůstu cen energií,“ podotkl Buring. Připomněl i vliv příznivého počasí.

Mnohem výrazněji Češi loni snížili svou spotřebu plynu. Celkem využili přes 81,5 terawatthodiny plynu, což je meziročně o 19 procent. méně. „U elektřiny nemáme tolik možností, jak snížit její spotřebu, jako je tomu u plynu. Pomůže sice každý detail, jako vypínat televizi nebo zhasnutí, i když jdeme jen na několik minut pryč z místnosti, ale samo o sobě to spotřebu až tak neovlivní,“ řekl analytik Portu Marek Malina. Většinu elektrické spotřeby v domácnosti podle něj tvoří spotřebiče pro každodenní potřebu, jejichž používání ovšem spotřebitelé jen těžko omezí. „Spotřeba plynu u domácností se snížila více, a to kvůli tomu, že je jednodušší ji omezit. Rostoucí ceny plynu lidi vystrašily a zjistili, že když sníží vytápění o jeden stupeň, až takový rozdíl to neudělá. Mnoho domácností tak posunulo kohoutek i o dva stupně. Nepřímý efekt je ten, že zima je zatím poměrně dost mírná,“ doplnil Malina.