Dřívější důchod bude pro víc horníků
Možnost odejít do důchodu o pět let dřív možná dostane víc horníků. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) navrhuje kvůli zavírání dolů zmírnění podmínek. Do penze před termínem by tak mohli chodit nejen ti, kteří fárali před rokem 1993 a stanovený počet směn odpracovali do roku 2008, ale i ti, kteří potřebné doby pod zemí dosáhli až po roce 2008. Informaci přinesla ČTK.
Návrh by měla v pondělí projednávat vláda. Proti je ministerstvo financí, výhrady má i vicepremiér pro vědu či hospodářská komora.
Dřívější odchod do penze žádaly kvůli uzavírání dolů a propouštění hornické odbory. Dohodly se na podzim 2013 s premiérem přechodné vlády Jiřím Rusnokem, který ministerstvu práce uložil návrh vypracovat. Ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD) loni po svém nástupu rozhodla, že se v přípravě bude pokračovat.
Horníci už mají nyní možnost jít do důchodu dřív, a to nejméně o pět let. Museli ale pracovat pod zemí už před rokem 1993 a do konce roku 2008 museli mít odpracován určitý počet směn – několik tisíc. Ti, kteří nastoupili do dolů až od roku 1993 a nefárali dostatečně dlouho, podmínky teď nesplňují.
Hornické odbory ale dál žádají, aby do penze dřív mohli odcházet všichni horníci. Ministerstvo práce proto chystá novelu o důchodovém pojištění, která by to umožnila. Důchodový věk horníků by měl být o pět let nižší než u ostatních, pokud by odpracovali stanovený počet směn. Upravil by se také výpočet jejich penze.
Ve společnosti OKD nesplňuje nyní podmínky pro dřívější důchod 3500 horníků, v dalších podnicích asi 250. Pokud by návrh začal platit, letos by do penze mohlo jít kolem 50 lidí. Počet by postupně rostl, v roce 2026 by jich podle podkladů pro vládu mělo být asi 350. Po zhruba pěti letech by se číslo zas snižovalo. Nejvyšší výdaje by byly mezi lety 2027 a 2032, a to asi 140 až 160 milionů ročně. Ministerstvo v návrhu podotklo, že při odhadu vychází z údajů OKD.
Do roku 1993 existovaly takzvané důchodové kategorie. Ve třetí byla většina zaměstnanců, ve druhé lidé z náročnějších provozů a v první pracovníci z rizikových míst, tedy třeba právě horníci. Pro získání penze stačilo ve druhé a první kategorii odpracovat méně let. Hornické odbory usilovaly už před lety o to, aby horníci mohli dál chodit do penze dřív. Argumentovaly tím, že podle studií se mnozí kvůli horšímu zdraví jinak penze ani nedožijí. Předákům se podařilo vyjednat dřívější důchod pro ty, kteří nastoupili před zrušením kategorií.
Související články