Doba čtení:1 m, 35 s

Zastupitelé Bíliny zvolili starostou města hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka z KSČM. Bubeníček uznává, že skloubit funkci hejtmana a starosty je těžké. Vedení města se proto rozroste o nového místostarostu. Město má nové vedení až šest měsíců po komunálních volbách, kvůli manipulaci s hlasy se totiž volby musely opakovat, napsala MF DNES pro Severní Čechy.

„Těžko bych mohl na plný úvazek být ve funkci hejtmana i starosty. Dvě funkce se za jeden den nedají dělat. Právě proto budu neuvolněný starosta (nevykonávající funkci na plný úvazek a za plný plat) a právě proto budou dvě místostarostky,“řekl Bubeníček. Post místostarostky zastávají Veronika Horová z Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst a Zuzana Bařtipánová z hnutí ANO.

Bubeníček se v nové funkci zřejmě shodne se zastupiteli na přístupu k otázce prolomení limitů povrchové těžby uhlí, tedy minimálně pokud jde o důl Bílina. Pro další těžbu v tomto lomu, který patří Severočeským dolům za státní Skupiny ČEZ, jsou totiž i členové hnutí ANO v Bílině. „Na jedné straně je názor vlády a celková energetická koncepce, na straně druhé jsou Doly Bílina. A my jako kandidáti ANO za bílinské zastupitele se můžeme vyjadřovat jen k lomu Bílina, kde jsme jednoznačně pro prolomení limitů,“ řekl týdeníku 5plus2 koncem února bílinský lídr ANO Tomáš Nepomucký. Lom má totiž podle něj už vyjasněné majetkoprávní vztahy. Proti těžbě za limity se naopak vyslovují ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) i šéf hnutí a ministr financí Andrej Babiš.

Oproti tomu hejtman Bubeníček prolomení limitů těžby hnědého uhlí v Ústeckém kraji dlouhodobě podporuje. „Bez další těžby uhlí za limity budou až tisíce lidí bez práce. Nejen horníci, ale také zaměstnanci dodavatelských firem. Už nyní je v Ústeckém kraji dlouhodobě nejvyšší nezaměstnanost v celé ČR. Omezení těžby na lomech by nezaměstnanost dál výrazně zhoršilo,“ řekl v lednu serveru iUHLI.cz hejtman.

Hejtman Oldřich Bubeníček. Foto: Ústecký kraj