Doba čtení:1 m, 5 s
Vloni Jaderná elektrárna Dukovany vyrobila 14,3 TWh elektřiny. Foto: wikipedia.org

Jaderná elektrárna Dukovany letos zvýší svůj výkon o 2,3 procenta. Umožní to zvýšení teploty v primárním okruhu. Elektrárna možnost zvýšení výkonu analyzovala přes pět let. Využije k tomu projektovou rezervu. Na konci procesu by výroba měla vzrůst o více než 300 000 MWh. Novinářům to řekl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Roman Havlín.

Teplota v primárním okruhu vzroste o 0,9 stupně Celsia na 300,4 stupně Celsia na výstupu z reaktoru. Součástí modernizace je zavedení paliva nové generace, prodloužení palivových cyklů nebo čištění klíčových tepelných výměníků.

Elektřinu musíme mít. Kdopak nám ji vyrobí?

V úhrnu letos ČEZ v Jaderné elektrárně Dukovany vydá za obnovu zařízení asi 3,3 miliardy korun, meziročně o víc než miliardu. Investicemi chce zajistit, aby bylo možné provozovat dukovanské bloky nejméně 60 let, tedy do roku 2047.

Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Čtyři bloky Dukovan byly postupně zprovozněné v letech 1985 až 1987. Od 19. ledna je třetí z nich v plánované odstávce.

Vloni elektrárna vyrobila 14,3 TWh, výrobní hranici 14 TWh její dodávky převýšily potřinácté. Jaderná elektrárna Temelín překonala v roce 2023 podruhé za sebou hranici výroby 16 TWh.