Důl Jeremenko v Ostravě otvírá dveře

V Dole Jeremenko (dříve Louis) ve Vítkovicích se černé uhlí těžilo v letech 1896 až 1992 a bylo ho tam vytěženo 28,5 milionu tun. Foto: DIAMO

Státní podnik Diamo pořádá v sobotu den otevřených dveří Dolu Jeremenko v Ostravě-Vítkovicích, který je posledním činným dolem v Ostravě. Stále se v něm fárá, netěží se tam však uhlí, ale zajišťuje čerpání důlních vod pod celým městem. ČTK to řekla mluvčí podniku Diamo Jana Dronská.

Lidé budou moci od 10:00 do 16:00 například vyjet výtahem na památkově chráněnou kladivovou těžní věž jámy Jeremenko, kde si prohlédnou strojovnu a z venkovního ochozu ve výšce 55 metrů Ostravu i okolí. Otevřený bude také centrální dispečink pro řízení čerpání důlních vod ve vodních jámách Jeremenko a Žofie a monitoring výstupu důlních plynů na povrch.

Moravskoslezské teplárny nebudou zdražovat skokově

Návštěvníci si prohlédnou rovněž sklad čerpadel, v němž jsou záložní unikátní čerpadla firmy KSB čerpající důlní vody z ostravské a petřvaldské dílčí pánve. Podnik připravil také promítání dokumentárních filmů s hornickou tematikou, včetně nového snímku Borise Rennera Ostravské kořeny.

V Dole Jeremenko (dříve Louis) ve Vítkovicích se černé uhlí těžilo v letech 1896 až 1992 a bylo ho tam vytěženo 28,5 milionu tun. Největší hloubka, odkud se tam uhlí dobývalo, byla 1200 metrů. Těžba tam skončila 31. prosince 1992. Nyní důl slouží také jako sídlo závodu Odra podniku Diamo a sociální centrum. Diamo má na starosti mimo jiné zahlazování následků hornické činnosti.