Doba čtení:2 m, 5 s
Podle náměstka moravskoslezského hejtmana Jakuba Unucky se centrální vytápění v kraji týká asi 700 tisíc lidí. Foto: wikipedia.org Jan Poláček

Společnosti, které v Moravskoslezském kraji vyrábějí a dodávají centrálně teplo domácnostem i firmám, mají zajištěný dostatek surovin pro nastávající topnou sezonu. Novinářům to řekl náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka (ODS). Podle něj ceny za teplo u těchto dodavatelů vzrostou maximálně o desítky procent, a to nejdříve v novém roce. Pro peněženky lidí to bude údajně znamenat vyšší náklady ve výši několika set korun měsíčně.

Cena tepla nevzroste o stovky procent. Navýšení bude v řádu desítek procent. Měsíčně si lidé připlatí stokoruny,“ uvedl Unucka po setkání s výrobci tepla i dalšími zástupci měst Moravskoslezského kraje. „Toto je ta nejdůležitější zpráva pro lidi. Druhá je pak ta, že výrobci tepla mají zajištěný dostatek vstupních surovin – plyn, uhlí i biomasu,“ doplnil Unucka.

V Moravskoslezském kraji, kde žije asi 1,2 milionu obyvatel, topí podle něj s pomocí systému centrálního zásobování teplem asi 700 000 lidí. „Je to kolem 60 procent. Celkem se to týká asi 250 000 domácností,“ řekl.

Míl: Stačilo by zastropovat cenu plynu pro elektrárny

Obchodní ředitel teplárenské společnosti Veolia Jakub Tobola potvrdil, že domácnosti zásobované teplem centrálně si připlatí stokoruny. Zvýšení cen tepla očekává až v lednu. „Plyn nakupujeme dlouhodobě dopředu, daří se nám tak omezit vliv největšího zdražování, které nastalo dnes,“ řekl s tím, že teplo společnost vyrábí především z uhlí, biomasy a částečně i z plynu. „I u černého uhlí je nárůst ceny dramatický, ale ne tolik jako u elektřiny či plynu,“ řekl.

Stoupla i cena biomasy, dodal. „To jsou ale nárůsty, které považujeme za přijatelné,“ řekl s tím, že pokud se nestane nic mimořádného, zdražení nastane až v lednu. „Bude to podle lokalit a paliv, která tam používáme. V plynových lokalitách bude růst cen nejvyšší, ale těch je minimálně. U černého uhlí či biomasy to bude o desítkách procent, nejsem schopen říct, zda to bude 40 nebo 50 procent. Ten dopad na domácnosti ale bude v řádu stokorun měsíčně,“ řekl.

Kraj společně s dodavateli tepla a městy podle Unucky připravuje centrální komunikační kampaň. „Když lidem přijdou ty dražší složenky v lednu, bude už pozdě. Začneme s domácnostmi proto komunikovat už začátkem topné sezony. Třeba je upozorníme na to, jak teplem šetřit. Nebo co dělat, když jim dojdou peníze. Jak se domluvit s pronajímatelem, jak požádat o dávku,“ uvedl s tím, že kampaň by se měla spustit po 10. září.