Doba čtení:1 m, 27 s
Neštěstí se stalo na šachtě Lisova. Ta patří lvovské těžařské společnosti. Foto: wikipedia.ru

Nejméně dva horníci přišli včera o život při závalu v uhelném dole ve Lvovské oblasti na západě Ukrajiny. Oznámila to ukrajinská média.

Podle předsedy hornických odborů, citovaného ukrajinskými odbory, se neštěstí stalo v hloubce 242 metrů na šachtě Lisova. Ta patří lvovské těžařské společnosti.

Čtěte také:
Rusko zakázalo vývoz ropy a uhlí na Ukrajinu
Rusko spustilo elektrárnu v Kalininigradu

Pod závalem skončili dva horníci. Tělo jednoho mrtvého se podařilo dostat na povrch. Bylo mu 32 let. Pátrání po druhém horníkovi pokračuje,“ oznámil předseda odborů Mychajlo Volynec, jehož cituje list Ukrajinska pravda.

V šachtě bylo podle odboráře celkem 69 horníků, z toho v okolí neštěstí 21. Těžba v dole pokračuje, na místě ale podle úřadů zasahují záchranáři a policie.

Podle místního poslance Ihora Zinkevyče se neštěstí přihodilo kolem šesté hodiny ráno a zhruba o tři hodiny později bylo potvrzeno, že i druhý horník, asi osmačtyřicetiletý, přišel o život.

Důlní neštěstí s oběťmi na životech bývají na Ukrajině, podobně jako v dalších postsovětských zemích, poměrně častá. Na vině je mnohdy zchátralá infrastruktura a porušování bezpečnostních norem. Minulý měsíc si exploze metanu v uhelném dole na východě Ukrajiny vyžádala 17 mrtvých.

Ukrajina pociťuje nedostatek uhlí, protože doly na Donbasu na východě Ukrajiny ovládli proruští separatisté. Země tak uhlí dováží, a to i z Kazachstánu a z USA. Ruská vláda v odvetě za ukrajinské sankce od června zakázala export uhlí a ropy na Ukrajinu a podle dostupných údajů zakázala i tranzit uhlí a zkapalněného ropného plynu (LPG) z Kazachstánu na Ukrajinu.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje