Báňské záchranáře prověřili sebevrazi

Záchrana sebevrahů prověřila komunikaci a spolupráci složek IZS. Ilustrační foto: wikipedia.org

Integrovaný záchranný systém (IZS) Moravskoslezského kraje uskutečnil na historickém Dole Gabriela patřícímu společnosti OKD součinnostní cvičení. Námětem byla záchrana sebevrahů, kteří měli v úmyslu ukončit své životy skokem z těžní věže. Důležitou roli zde sehráli kromě policejního psychologa a hasičů i záchranáři – lezci z HBZS Ostrava.

Nechte nás! Nechceme žít!“ volali muž se ženou na ochozu těžní věže. K oběma se nejprve dostal vyjednávač Policie ČR a sebevraždu jim několik desítek minut rozmlouval. Úspěšně, takže se mohli do akce připravit hasiči a báňští záchranáři, kteří dostali za úkol také vylézt nahoru a figuranty (podle scénáře podchlazené a ve špatném psychickém stavu) evakuovat.

Čtěte také:
I horníci mají svou linku důvěry
Bývalý velvyslanec USA Schapiro je Bakalovým právníkem

My dostali na starost muže. Slaňovali jsme s ním, stejně jako to dělali hasiči s jeho kolegyní, dolů na lehátku,“ sdělil Ladislav Békeš, velitel zásahu skupiny účastníků z HBZS. Výjezdu záchranářů z Radvanic trvala akce přibližně tři hodiny, od opuštění základny po návrat zpět. Prověřili si komunikaci a spolupráci s dalšími složkami IZS, což dělají nejméně jednou ročně.

Společně s hasiči jsme už ale zasahovali i naostro. Například při požáru na úpravně ČSM či při požáru těžní klece opět na ČSM,“ uvedl Békeš s tím, že HBZS byla na Gabrielu vyslána proto, že jde stále o důlní areál. Na povrchu, jak upozornil, velí většinou hasiči, pokud by se ovšem jednalo o zásah související s činností v podzemí, přebrali by vedení báňští záchranáři.

Požární technik OKD Pavel Kolčář upřesnil, že Gabrielu vybrali po domluvě s darkovským závodním Davidem Hájkem. „Šachta je v současnosti technickou památkou, nevyvíjí se na ní žádná činnost, její těžní věže se ukázaly ideálním prostředím pro součinnostní cvičení. OKD samozřejmě vyšla vstříc požadavkům IZS, zajistila jeho složkám přístup i další servis,“ dodal.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme