Dvacet let oživují hornickou historii

Spolek severočeských havířů letos slaví 20. narozeniny. Foto: SSH.cz

Spolek severočeských havířů letos slaví 20. narozeniny. Foto: SSH.cz

Spolku severočeských havířů je letos dvacet let. Přispěl ke vzniku muzea s hornickou expozicí a udržuje a rozvíjí tradice hornictví nejen na severu Čech.

Začátky spolku sahají do doby, kdy nejen na Mostecku začalo docházet k prvnímu útlumu hornictví. Tehdy si pár lidí, převážně hlubinářů, řeklo, že by tu po tomhle odvětví, které zde má dlouholetou tradici, mělo něco zůstat. A u příležitosti svátku patronky horníků svaté Barbory založili v roce 1996 Spolek severočeských havířů,“ vzpomíná Zbyněk Jakš, současný předseda spolku, který stál u jeho zrodu.

Čtěte také:
Krojovaní horníci drží tradici
Za zpřístupnění dolu dostali Českého Permona

Zakladatelé si tehdy vytkli za cíl založit muzeum, které by mapovalo historii hornictví na severu Čech, a udržovat hornické zvyky a tradice. Inspiraci hledali u kolegů z Ostravy nebo Příbrami, kde podobné spolky úspěšně fungovaly. A i když na začátku málokdo věřil, že by hornické muzeum mohlo vzniknout, členové spolku začali postupně získávat z ještě aktivních dolů Alexander, Kohinoor nebo Pluto první exponáty do budoucího Podkrušnohorského technického muzea, které se v současné době může pochlubit ucelenou expozicí o hornictví. Do činnosti spolku se aktuálně zapojuje 55 členů a přátel.

Skok a průvod

S hornickými tradicemi na severu Čech to bylo dost složité. Zdejší havíři patřili k nejchudší vrstvě obyvatel, často nechodili ani pravidelně do kostela, natož aby dodržovali nějaké zvyky. Většina tradičních hornických zvyků tak byla i díky blízkosti hranice spojena s německou komunitou. Po druhé světové válce zanikly a v novodobé historii se slavil už jen státem podporovaný Den horníků.

Přesto je hornických tradic poměrně dost. Jednou z nejznámějších je Skok přes kůži. K němu se hrdě hlásíme a několikrát se vrátil do Mostu i Chomutova. Spolek při něm pravidelně pořádal šachťáky, tedy přípravné večery pro adepty hornického cechu, kteří chtěli skákat přes kůži,“ připomíná Jakš.

Za zmínku určitě stojí, že v letošním roce se v Ostravě uskutečnil už 126. Skok přes kůži. Novodobou mosteckou tradicí, založenou spolkem havířů, se stal pochod se světlem svaté Barbory, který prochází městem každoročně v předvečer svátku patronky horníků. „Nejsme jediní, kdo si svatou Barboru připomíná, ale stali jsme se prvními, kdo hornickou patronku oživil a nechává ji kráčet v čele průvodu a předávat kouzelné světlo představiteli města,“ doplňuje Jakš. Letos poprvé se v Mostě připomínal i druhý z hornických patronů, svatý Prokop. Členové spolku věří, že i tato akce má šanci zařadit se k tradičním hornickým oslavám.

S horníky za hranice

Mostecký spolek havířů nepůsobí jen v regionu, ale jako člen Sdružení hornických a hutnických spolků ČR i po republice a v zahraničí. „Ve sdružení je zaregistrováno celkem 27 členů a nejde jen o spolky, patří sem i tradiční horní města jako Jihlava nebo Kutná Hora. Na hornické akce se nejezdí jen po republice, ale také na Slovensko, do Polska, Německa nebo Maďarska,“ vysvětluje Zbyněk Jakš.

Sdružení má své znaky a prapor a pod jeho záštitou se konají pravidelná setkání hornických měst. Z mezinárodní spolupráce členů sdružení se v současné době rodí projekt, který by měl propojit hornické památky v sousedních zemích. Jakási symbolická naučná stezka a zároveň také cyklotrasa by měla vést z Německa, přes Česko až do Maďarska.

Smutné vzpomínky

Hornickou historii poznamenaly i velmi smutné okamžiky důlních neštěstí a členové spolku si je každoročně připomínají při pietních akcích. Pietní akty se pravidelně konají u památníků havárie na Dole Nelson v Oseku, neštěstí na Dole Pluto v Litvínově a obětí důlní katastrofy na Dole Kohinoor v Lomu. „Každoročně si připomínáme oběti důlních neštěstí na třech místech v regionu, ale je třeba mít na paměti, že těžká hornická práce si na severu Čech vyžádala mnohem větší počet životů. Na ně se někdy neprávem zapomíná, proto bychom chtěli, aby vznikl pomník věnovaný všem obětem důlních neštěstí na severu Čech,“ uzavřel Jakš.

Mohlo by vás zajímat:
Na výsypce dnes přistávají letadla
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Google obsadí uhelnou elektrárnu