Doba čtení:2 m, 6 s
Česká energetická skupina E.ON prostřednictvím své distribuční sítě dlouhé 66.000 kilometrů zásobuje elektřinou 1,1 milionu zákazníků především z jižních Čech, Vysočiny a jižní Moravy. Foto: wikipedia.org

Energetická firma EG.D ze skupiny E.ON letos investuje do distribuční sítě přes pět miliard korun. Opraví linky vedení velmi vysokého napětí, bude instalovat 26 000 takzvaných chytrých elektroměrů, kvůli stavbě jihočeské části dálnice D3 udělá přeložky plynovodů.

Nároky na distribuční síť se každým rokem zvyšují. Výzvou jsou pro nás i živelné katastrofy, jako bylo loňské tornádo na jižní Moravě,“ řekl místopředseda představenstva společnosti EG.D Pavel Čada. Letos plánuje firma na svém distribučním území několik tisíc staveb. Zhruba 1,4 miliardy korun investuje do zařízení na hladině velmi vysokého napětí. Společnost předělá také rozvodny Kyjov, Konice nebo Tábor. Ve druhé polovině roku chce zahájit přestavbu spínací stanice České Budějovice, kde náklady odhaduje na víc než 300 milionů. V Brně staví firma novou transformovnu, dohromady se společností Západoslovenská distribučná.

Zhruba čtvrt miliardy korun dá firma do plynovodní sítě v jižních Čechách a na Pelhřimovsku. „Mezi důležité stavby národního významu patří přeložky plynovodů před stavbou dálnice D3 na Kaplicku, které letos dokončíme,“ řekl vedoucí Správy a provozu zemního plynu Tomáš Vacek. Firma také začne obnovovat svůj nejdůležitější páteřní plynovod z roku 1968 na Písecku a Strakonicku. Na Táborsku chce zvětšit dimenzi vysokotlakého potrubí, aby zajistila potřebné kapacity zemního plynu pro místní teplárnu.

Německo využije jako náhradu plynu i uhlí

Za důležité považuje firma také to, že bude v zastavěném území měnit venkovní vedení za kabelové, které se ukládá do země. Změny nastanou v řadě míst na Vysočině, Prostějovsku, Českobudějovicku nebo v Brně a okolí. Kabelové vedení v zemi je podle firmy odolnější a za špatného počasí zajistí bezpečnější dodávky elektřiny. Stejné změny chystá EG.D v mnoha problematických lesních průsecích.

Česká energetická skupina E.ON má asi 3500 zaměstnanců. Prostřednictvím své distribuční sítě dlouhé 66.000 kilometrů zásobuje elektřinou 1,1 milionu zákazníků především z jižních Čech, Vysočiny a jižní Moravy. Její tržní podíl činí asi 21 procent. V distribuci plynu disponuje více než 4000 kilometrů dlouhou sítí, zásobuje 110.000 odběrných míst a její podíl na trhu s plynem v ČR je asi 10,5 procenta. Dvě klíčové společnosti skupiny E.ON ČR, firmy EG.D a E.ON Energie, měly předloni v součtu zisk po zdanění 5,03 miliardy korun. Zisk obou společností meziročně stoupl zhruba o 500 milionů. Vyplývá to z výroční zprávy.