E.ON hlásí pokles zisku

V České republice skupina E.ON zásobuje elektřinou prostřednictvím své distribuční sítě zhruba 1,35 milionu zákazníků, především z jižních Čech a jižní Moravy. Foto: wikipedia.org

Provozní zisk největší německé energetické společnosti E.ON klesl za devět měsíců letošního roku o deset procent na 2,7 miliardy eur (71,4 miliardy korun). Firma také uvedla, že trhy se z koronavirové krize zotavily rychleji, než se čekalo, a potvrdila dosavadní výhled hospodaření na celý rok.

Očištěný čistý zisk se snížil na 1,1 miliardy z 1,3 miliardy eur před rokem. Pokles firma připisuje hlavně nepříznivým dopadům pandemie a neobvykle teplému počasí na začátku roku. Největší dopad měla pandemie nemoci covid-19 v regulované síti. Na zisku společnosti mají z více než 80 procent podíl regulované aktivity, jako jsou plynárenské a elektrické rozvodné sítě.

Čtěte také:
Poptávka po energii se vrátí možná až za 5 let
Češi žádají energetickou soběstačnost

Současná karanténní opatření na hlavních trzích firmy E.ON nebudou mít z dnešního pohledu zásadní dopad na naše celoroční výsledky,“ uvedla firma.

E.ON zhoršil celoroční výhled kvůli dopadům pandemie letos v létě. Nyní tento výhled potvrdil, očištěný provozní zisk tak nadále předpovídá na 3,6 až 3,8 miliardy eur, očištěný čistý zisk pak na 1,5 až 1,7 miliardy eur, uvedla agentura Reuters.

V České republice skupina E.ON zásobuje elektřinou prostřednictvím své distribuční sítě zhruba 1,35 milionu zákazníků, především z jižních Čech a jižní Moravy. Její tržní podíl v tomto sektoru činí asi 21 procent. Délka distribuční sítě přesahuje 65 000 kilometrů. V distribuci plynu disponuje firma více než 4000 kilometrů dlouhou sítí a její podíl na trhu s plynem v České republice dosahuje přibližně 10,5 procenta.