E-shop Chytré hlavy hlásí vyprodáno

Grantový program Chytré hlavy pro sever pomohl vybavit už celou řadu škol. Foto: Czech Coal

Z pěti nabídek upravených do podoby e-shopu vybíraly letos školy na Mostecku v rámci 8. ročníku grantového programu Chytré hlavy pro Sever Vršanské uhelné, jedné z těžebních společností Pavla Tykače.

Celkem poslaly 45 objednávek, z nichž těžební společnost vybrala 13, které získají finanční podporu na vybudování nebo modernizaci učeben. Dalších deset realizovala formou seminářů, vzdělávacího projektu Uhelná maturita nebo exkurzí do elektrárny.

Podle očekávání přitáhla největší pozornost nabídka Edisonův kabinet, do níž školy přihlásily 23 projektů na zkvalitnění přírodovědného a technického vzdělání. Podporu na realizaci získalo devět základních a středních škol. „Výběr projektů je rok od roku obtížnější a všechny přihlášené by si určitě podporu zasloužily. Jsem rád, že jsme mohli pomoci alespoň některým a zvýšili náš příspěvek na vzdělávání za dobu existence grantu Chytré hlavy na 14 milionů korun,“ uvedl Vladimír Rouček, generální ředitel Vršanské uhelné.

Čtěte také:
Peníze od těžařů pomohly k novým učebnám
Chytré hlavy rozšířily nabídku

Opakovaně uspěly VOŠ, OA, SPgŠ a SZŠ Most, základní škola ve Strupčicích nebo Podkrušnohorské gymnázium Most se svými projekty na zkvalitnění výuky přírodovědných předmětů a vybudování učebny Svět práce. Poprvé v osmileté existenci grantu putuje finanční příspěvek do základní školy v Lomu, kde chtějí modernizovat IT učebnu, a do základní školy s rozšířenou výukou jazyků v Litvínově, která chce žákům dopřát pomůcky k bádání a pokusům v přírodovědných předmětech.  Na vybudování elektro učebny získala premiérově grant také Střední škola EDUCHEM z Meziboří a litvínovské gymnázium T. G. M., které plánuje modernizaci laboratoře biologie. Nové žákovské dílny vybudují s přispěním Vršanské uhelné v Základní škole Most, Svážná, a badatelské sady budou moci nakoupit v základní škole v ulici Okružní. Obě školy v minulosti podporu již získaly. Podrobný přehled podpořených projektů najdou zájemci na www.chytrehlavy.cz.

„Kromě nového vybavení učeben školy nejčastěji objednávaly vzdělávací akce jako například semináře či exkurze. Jako první byla zadaná oblíbená Uhelná maturita, tedy vzdělávací projekt pro střední školy, který realizujeme společně s mosteckým ekologickým centrem a letos si ho u nás v rámci Chytrých hlav objednala VOŠ, OA, SPgŠ a SZŠ v Mostě,“ zhodnotila zájem škol mluvčí skupiny Gabriela Sáričková Benešová.

Školy a zájmové organizace přilákala rovněž nabídka nazvaná Křižíkova dílna na vybudování nebo podporu kroužku s technickým zaměřením. Z devíti projektů těžební společnost podpoří tři a umožní tak vznik kroužku robotiky a práce s 3D tiskárnou v litvínovské sportovní soukromé základní škole, v mosteckém Středisku volného času se budou moci děti naučit základy mechanických a modelářských prací a obecně prospěšná společnost Pro Litvínov může realizovat vzdělávací projekt pro žáky a studenty zaměřený na průmyslovou historii regionu.

Mimořádnou a limitovanou nabídkou je bezesporu cena Nový Einstein, která bude udělena za přínos pro technické vzdělávání. Nominací dorazilo několik. Vítěz, který obdrží od Vršanské uhelné také finanční odměnu, bude vyhlášen 26. října v rámci předávání Ceny města Mostu v mosteckém Městském divadle. Tím bude letošní nabídka Chytrých hlav završena,“ uzavřela mluvčí.

Mohlo by vás zajímat:
Northumberlandia – rekultivace jinak
Z dolu ve Virginii udělali golfové hřiště
Důl v Genku se proměnil v kulturní centrum