Aktivisté začali těžit u domu uhlobarona

Ilustrační foto: Imagio.cz

Ekologičtí aktivisté dnes ráno protestovali kvůli další těžbě uhlí před domem spolumajitele těžební firmy Severní energetická Jana Dienstla. V Třebívlicích se rozezněl zvuk korečkového velkorypadla RK 5000. Členové občanské iniciativy “Limity jsme my!” tím chtěli ukázat, co by způsobila další těžba uhlí v regionu. Dienstl serveru iUHLI.cz sdělil, že se setkání s ekology nebrání. Akci označil za mediální divadlo.

„To uhlí nepotřebujeme. Zahájení těžby je jen v zájmu úzké skupiny lidí, konkrétně pana Tykače a Dienstla,” řekl serveru iUHLI.cz Josef Patočka z organizace „Limity jsme my!”, která vše pořádala. Upozornil na to, že uhlí míří do zastaralé elektrárny Chvaletice, jejíž zisky plynou právě Pavlu Tykačovi a Janu Dienstlovi. “Chtěli jsme Janu Dienstlovi ukázat, jaké to je žít s velkorypadlem pod okny. Zatímco on bude muset jeho kvílení snášet jen několik desítek minut, tisíce občanů Litvínova by jím v případě prolomení limitů těžby trpěly desítky let,” dodal Patočka.

„Je velká škoda, že se mamince pana Jana Rovenského nepodařilo, aby byl lidem víc užitečný. Kdyby mu šlo o věc, může zavolat a rád ho vyslechnu. On ale raději počká, až odjedu do zahraničí, aby se se mnou nemusel setkat. Projíždí benzín, obtěžuje slušné lidi a za peníze určené na ochranu životního prostředí pořádá mediální divadlo pro svoje osobní zviditelnění,“ uvedl Dienstl.

„Všichni vědí, že už jsem několikrát veřejně prohlásil, že pokud by se můj dům měl bourat ve veřejném zájmu na základě rozhodnutí vlády, tak to přijmu. A pokud bych za něj měl dostat skoro třikrát tolik, jak to naše společnost Severní energetická nabídla lidem v Horním Jiřetíně, budu velmi spokojený,“ dodal spolumajitel Severní energetické.

Jan Rovenský z Greenpeace na to reagoval, že situaci sondovali velmi pečlivě, ale přesný denní rozvrh pana Dienstla není možné zjistit. „Stejně tak jako třetího majitele Severní energetické, pana Tomáše Fohlera. Neexistuje ani jedna jeho fotografie, ten člověk je velmi záhadný. Veřejně prostě neexistuje,” řekl serveru Novinky.cz.

Čtěte také: Severní energetická nabízí lidem miliony

„Divím se, že  se tím vůbec někdo zabývá. Tyto akce pořádají lidé, kteří nenesou tíhu zodpovědnosti za nikoho a za nic a podle toho to taky vypadá. Až pan Rovenský trvale a za své vlastní peníze zaměstná aspoň jednoho člověka, pak začne mít cenu s ním vůbec diskutovat,” konstatoval předseda Sdružení odborových organizací Czech Coal Group Jaromír Franta.

Krajský radní za Ústecký kraj Martin Klika (ČSSD) upozornil na to, že aktivisté z Prahy zjevně neznají hlavní problémy regionu. Ten se potýká především s nezaměstnaností a vyloučenými lokalitami. “Mnohem víc by pomohlo, kdyby nabídli své síly a pomohli nám například v sociálních či jiných veřejných službách, tím by kraji prospěli výrazně víc,” uvedl Klika.

Podle poslankyně Hany Aulické Jírovcové (KSČM) má dnešní akce především zviditelnit organizátory, regionu je ale naprosto k ničemu. „Navíc, za koho a za kolik občanů Mostecka a Litvínovska hovoří? Neustále opakují nesmyslné informace. Řekl někdo z nich, jak nám občanům tohoto regionu pomohou? Jaký mají strategický plán, co dál po ukončení těžby … nemají nic, žádnou alternativu a hlavní otázka, kým jsou tito lidé placeni?“ ptá se poslankyně.

Iniciativa „Limity jsme my!“ v současnosti  ve spolupráci s Greenpeace ČR sbírá podpisy pod stejnojmenný veřejný závazek k občanské neposlušnosti. Jeho signatáři slibují, že v případě prolomení limitů by se zapojili do nenásilné obrany domovů lidí v Horním Jiřetíně a Černicích.

Ekologové loni v květnu protestovali také před pražskou vilou miliardáře a majitele uhelných dolů Pavla Tykače. Při příležitosti jeho 50. narozenin varovala asi dvacítka členů Hnutí duha před závislostí Česka na uhlí.

Mohlo by váz zajímat:

Realitní experti oceňují nabídku SevEn
Severočeši potřebují jistotu, ne sliby
Jiřetín je ohledně nabídky rozpolcený