
Desítka německých a rakouských výrobců zelené elektřiny se bude soudit u evropského soudu kvůli výstavbě dvou bloků britské jaderné elektrárny Hinkley Point. Vadí jim, že projekt je financován z veřejných prostředků. Zároveň mají obavu, že by se tento postup mohl stát vzorem pro další země, včetně Česka. Napsal server iDNES.cz.
Žalobu podala u Evropského soudního dvora v Lucemburku také rakouská vláda. Té se, stejně jako zeleným výrobcům, nelíbí, že se britská vláda zaručí za půjčky na dostavbu a provoz tohoto zařízení ve výši nejméně 17 miliard liber, v přepočtu asi 645 miliard korun. S veřejnou podporou přitom loni souhlasila Evropská komise.
Čtěte: Rakušané jsou proti dostavbě Temelína
Podle současných plánů mají dva nové reaktory o celkovém výkonu 3,3 gigawattu zahájit provoz v roce 2023. Původní plány přitom počítaly s tím, že nové bloky dodají do sítě elektřinu už v roce 2017.
Zelení zpochybňují i garanci minimální výkupní ceny pro elektřinu z jádra. Ta má dosahovat 92,5 liber za megawatthodinu. To je asi dvojnásobek současné velkoobchodní ceny. I s tímto postupem ovšem už dříve evropští komisaři souhlasili.
O obdobném způsobu financování – prostřednictvím garantovaných cen – se hovořilo i u nových jaderných bloků v Česku. Vláda Bohuslava Sobotky se ale prozatím shodla, že se touto cestou nevydá.
Britská vláda ale tento postup hájí. Argumentuje, že v dlouhodobém horizontu povede k nižším cenám pro spotřebitele. Navíc je Spojené království kvůli nedostatečnému propojení s kontinentem prakticky odkázáno na vlastní zdroje. A elektřina by kvůli postupnému odstavování uhelných elektráren mohla chybět.
Provozovatelé zelených elektráren, mezi nimiž jsou městské společnosti a v jejichž čele je Greenpeace Energy, argumentují tím, že celková podpora pro „ostrovní“ jádro by mohla pokřivit nabídku na kontinentálních trzích s elektřinou. „Jsme nespokojeni s touto bezmeznou podporou jádra, protože z ekologického a makroekonomického pohledu je nesmyslná. Přináší podstatné finanční nevýhody pro ostatní dodavatele energie, obnovitelné zdroje i pro zákazníky,“ tvrdí výkonný ředitel Greenpeace Energy Sönke Tangermann.
Mohlo by vás zajímat: iUHLI.tv: Jdeme správně jadernou cestou?