Elektrárna Chvaletice je nově Sev.en EC

elektrárna Chvaletice

elektrárna Chvaletice

Elektrárna Chvaletice se přejmenovala na Sev.en EC. Obchodní název se změnil k 1. srpnu z rozhodnutí jediného akcionáře, kterým je společnost Severní energetická a.s. Změnou obchodního názvu společnosti nejsou nijak dotčeny její dosavadní závazky. Ostatní údaje zůstávají nezměněny.

Elektrárna Chvaletice se stala součástí skupiny Severní energetická v roce 2013. Společnost Severní energetická a.s. koupila akcie elektrárny od skupiny ČEZ. Tím vstoupila jako nový subjekt na trh s elektrickou energií a teplem.

Elektrárna se během roku 2014 etablovala na trhu s elektrickou energií. Společnost se také rozhodla pro změnu obchodní strategie, ke konci roku loňského roku opustila prodej elektřiny koncovým zákazníkům.

Čtěte také: Rekonstrukce Chvaletic bude stát 2,6 miliardy

Započatý trend z minulých let, snižování ceny elektřiny, pokračuje i nadále. Paradoxně díky situaci na trhu s elektřinou, kdy byla odstavena Jaderná elektrárna Temelín a solární elektrárny nemohly vyrábět naplno kvůli tropickým teplotám vzduchu, dosáhla Elektrárna Chvaletice nejvyšší výroby v nejteplejším měsíci roku. Nejvyšších špiček ve výrobě pak dosáhla konkrétně 14. a 16. července, kdy celodenní výroba dosahovala k 18 GWh.

Elektrárna Chvaletice loni vyrobila 3, 91 TWh elektřiny a 130 TJ tepla. Obě komodity produkuje ve společném cyklu (tzv. kogeneraci), což vede k vyšší efektivitě, energetickým úsporám a také pozitivnímu vlivu na životní prostředí.

Provoz se nachází v Polabí nedaleko Pardubic. Byl postaven v letech 1973 – 1979 na území bývalých Mangano-kyzových závodů, v nichž právě tehdy končila těžba pyritu. S výstavbou elektrárny souviselo dobudování Labské vodní cesty, protože severočeské hnědé uhlí, které se ve Chvaleticích spaluje, sem bylo do poloviny roku 1996 dopravováno z Lovosic po vodě.

Celkový instalovaný výkon 820 MW tvoří čtyři 205MW bloky. Komín elektrárny dosahuje výšky 300 metrů, chladící věže jsou vysoké zhruba 100 metrů a jejich průměr na zemi dosahuje kolem 60 metrů. Výkon je vyveden dvěma 400 kV linkami do rozvodny Týnec nad Labem. Palivem je hnědé uhlí. Zdrojem vody pro elektrárnu je řeka Labe.

Mohlo by vás zajímat:
Ve Chvaleticích startuje Energy Tour
Kdo v Česku pálí hnědé uhlí?
ČEZ získá z prodeje Chvaletic o půlmiliardy více