Elektrárna Ledvice už brzy pojede naplno

Za elektrárnu o výkonu 660 megawattů a s účinností 43 procent zaplatil ČEZ přes třicet miliard korun. Foto: ČEZ

Společnost ČEZ doufá, že by nová hnědouhelná Elektrárna Ledvice měla do konce roku najet na plný výkon. Zatím se její výkon pohybuje kolem 500 megawattů.

Měli jsme problémy s elektroodlučovači. Technicky ale Ledvice fungují a vyrábějí, jen ne na maximální výkon 660 megawattů. K tomu je třeba udělat ještě nějaká opatření. Ledvice fungují ve zkušebním provozu. Dodávají více elektřiny, než jsme plánovali.“ uvedl pro E15 finanční ředitel ČEZ Martin Novák.

Čtěte také:
České Budějovice bude asi hřát i Temelín
ČEZ vydělal 16,6 miliardy

Podle něj práce na dokončení elektrárny probíhají podle plánu. „Hlavním dodavatelem je společnost GE, která převzala původního dodavatele Alstom. Nemám informaci, že někdo na projektu nepracuje kvůli finančním problémům. Doufáme, že se Ledvice do konce roku rozběhnou na plný výkon,“ řekl Novák, podle nějž je výstavba uhelné elektrárny v současnosti jednodušší, než je tomu u nových jaderných bloků.

Nenajdete ve světě jaderný projekt, který by neměl zpoždění. Jde o to jak velké a o kolik se stavba prodraží. U uhelné elektrárny typu Ledvice, i když aktuálně máme zpoždění, tak elektrárna vyrábí aspoň ve zkušebním provozu. U jaderné elektrárny si nejsem jistý, jestli by něco podobného vlastně šlo,“ uvedl finanční ředitel ČEZ.

Ledvice jsou nejmodernější elektrárnou skupiny ČEZ. Na čtyřletém zpoždění jejího dokončení se podepsaly problémy s ocelí, která nedokázala odolat vysokým teplotám používaným při spalování uhlí. Přidaly se také problémy s turbínou, v níž se ulomila lopatka. Za elektrárnu o výkonu 660 megawattů a s účinností 43 procent zaplatil ČEZ přes třicet miliard korun.

Mohlo by vás zajímat:
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků