Doba čtení:2 m, 16 s
Elektrárna Mělník Příprava uzavírky hradítka na vstupu do čerpací stanice I. Foto: ČEZ

V Elektrárně Mělník si vyzkoušeli, zda jsou připraveni na blížící se povodňovou vlnu na řece Labi. Havarijní cvičení prověřilo reakce technického obslužného personálu a postupy dle platného povodňového plánu Skupiny ČEZ pro danou lokalitu.

V případě povodně je několik povodňových stupňů a pro každý z nich je uveden postup, co je potřeba v lokalitě zajistit. Ověřovala se tak veškerá technická opatření definovaná v Povodňovém plánu Skupiny ČEZ a preventivní kroky při různých výškách hladině řeky Labe od stupně bdělosti přes stupeň pohotovost až po stupeň ohrožení. Poslední stupeň, kdy by dosáhla hladina řeky úrovně venkovní komunikace před areálem, již nacvičován nebyl. V tomto případě by už totiž muselo dojít k odstavení výrobního zařízení,“ uvedl Jiří Bukovič, výrobní ředitel společnosti Energotrans, a. s., která v rámci Skupiny ČEZ celou lokalitu „Elektrárna Mělník“ provozuje.

Čtěte také:
Elektrárna Mělník se otevřela veřejnosti
Nejrychlejší ekologizace v Evropě stála 111 miliard

Mezi technická opatření, která se byť nasucho prověřovala v praxi, patřilo například uzavírání a manipulace s hradítky a hradidly na vstupních a výstupních kanálech. K ovládání těchto hradidel na vstupu a výstupu řeky Labe do technologie čerpacích stanic I a II je přitom nutné připojit externí napájecí elektrocentrálu.

Na své si pochopitelně přišli i podnikoví profesionální hasiči. Jejich hlavním úkolem ovšem nebylo vyčerpávání „stoupající vody“, což vzhledem k blížící se povodňové vlně by byl i nesmysl a ztráta času. Jejich hlavní činnost spočívala v kontrole a manipulaci s těsnícími vaky, které slouží k utěsňování výstupních vodovodních odpadních tras z technologie do řeky Labe. Toto utěsnění je důležité, aby se při vzestupné tendenci hladiny řeky nedostávala voda do areálu právě těmito odpadními trasami,“ dodal ještě Jiří Bukovič.

Kontrola uzavírek odpadních kanálů. Foto: ČEZ

Havarijní cvičení začalo přesně 7.30 hodin, kdy dostal směnový inženýr informaci o blížící se povodňové vlně. Okamžitě o situaci informoval generálního ředitele společnosti Energotrans Miroslava Krpce. Ten následně svolal havarijní a krizový štáb lokality. „Sledovali jsme, jak si personál a profesionální hasiči z útvaru Požární ochrany klasické energetiky ČEZ dokáží poradit a zda veškerá technika funguje tak, jak má. Zda někde nepokulhává vzájemná komunikace a informovanost. Postupně jsme vyhodnocovali všechny zvládnuté kroky, jestli vše probíhalo podle Povodňového plánu. Zhruba ve 13 hodin jsme mohli spokojeně konstatovat, že havarijní cvičení prověřilo připravenost jak lidí, tak i techniky na takovouto mimořádnou událost. Všichni vše zvládli na výbornou. Navíc praktická zkouška nám pomohla odhalit i nová riziková místa, kterým se budeme věnovat,“ uzavřel Miroslav Krpec.

Mohlo by vás zajímat: 
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Nové Komatsu: Pohroma pro řidiče dumperů 
Parkovací asistent bude i pro důlní obry