Elektrárna Poříčí je místem tréninku záchranářů

Elektrárna je umístěna v malebné krajině Trutnovska, na úpatí nejvyšších českých hor Krkonoš, na východním okraji města Trutnova. Foto: ČEZ

První ze dvou cvičení, která proběhnou tento týden zažila elektrárna v Trutnově – Poříčí. V pondělí si příslušníci Hasičského záchranného sboru Trutnov vyzkoušeli jak zachránit sebevraha, který chce skočit z komína vysokého 100 metrů.

Náročná cvičení záchranářů testují fyzickou i psychickou připravenost a odolnost proti stresu. „Jsme rádi, že jsme si mohli v areálu elektrárny reálně vyzkoušet zásah na komíně, který je nejvyšším bodem v okolí. Prověřovací cvičení členů naší jednotky je velmi důležité a záchrana lidí, kteří se ocitli v ohrožení života, je v naší práci poměrně častá,“ upřesňuje nprap. Robert Gottwald z Hasičského záchranného sboru, který byl velitelem celého zásahu.

Čtěte také:
Daniel Beneš by rád prodal Počerady. Ale komu?
Babiš: Strategická aktiva ČEZ musí zůstat státu

Pět hasičských aut, včetně plošiny s výsuvným žebříkem 30 metrů a 14 příslušníků sboru, po příjezdu na elektrárnu vše vypadalo jako scéna z akčního filmu. Vše naštěstí bylo jen cvičně.

Havarijní cvičení je nedílnou součástí naší práce a slouží především k prevenci a kontrole. Vyzkoušíme nejen sebe, ale prověříme součinnost příslušníků, psychologa, lezců, kteří musí vylézt na 100 metrový komín s ostatními příslušníky. Vyzkoušíme i veškerou techniku nutnou k zásahu,“ vysvětlil mjr. Ing. Jiří Bőhm, velitel stanice HZS Trutnov.

Rádi umožníme záchranářům podobná cvičení. Je to i v našem zájmu, kdybychom potřebovali pomoc při neočekávané události, víme, že záchranáři budou připraveni,“ říká Martin Hrubý, ředitel Elektrárny Poříčí, Hodonín. „Další cvičení nás čeká v pátek, Báňská záchranná služba z Odolova bude podle scénáře havarijního cvičení pro rok 2018, trénovat vyhledání, vyproštění a záchranu osoby z prostor zasažených jedovatým plynem – CO,“ upřesňuje Martin Hrubý.

Elektrárna je umístěna v malebné krajině Trutnovska, na úpatí nejvyšších českých hor Krkonoš, na východním okraji města Trutnova. Do provozu byla uvedena v roce 1957. Elektrárna Poříčí zásobuje teplem město Trutnov a značnou část jeho okolí. ČEZ Teplárenská, a. s., provozní jednotka Poříčí zastřešuje ve východních Čechách dodávkami tepla oblast Trutnovska. Tedy Trutnov, Poříčí, Úpici, Radvanice, Mladé Buky, Kalnou vodu, Svobodu nad Úpou, Lhotu, Bohuslavice, Suchovršice, Janské Lázně a Maršov. Z pohledu výroby elektřiny patří Elektrárna Poříčí k tzv. systémovým elektrárnám. Díky svému umístění sehrává důležitou roli při udržování dobrých napěťových poměrů v severovýchodních Čechách.

Mohlo by vás zajímat:
Rypadlo KK1300 těží uhlí v dolech Bílina
NOEN staví unikátní rýpadlo pro Bulhary
V šachtě se prohání Batmanovo žihadlo