Elektrárna Tisová vyžaduje masivní investice

elektrárna-tisová-foto-cez

Elektrárna Tisová patří k nejstarším zdrojům u nás. Foto: ČEZ

Elektrárna Tisová, která již patří Sokolovské uhelné, je zastaralá a potřebuje investice v řádu stovek milionů korun. Má výjimku na vypouštění emisí do ovzduší jen do roku 2019.

Obce a města na Sokolovsku přemýšlejí, kdo a jakým způsobem bude vytápět zdejší domácnosti. Elektrárna Tisová, která rozvod tepla dnes zajišťuje, totiž dosud funguje jen díky výjimce. Do ovzduší pouští víc oxidu siřičitého, než povolují limity. Zařízení má sice udržované, ale moderním požadavkům už neodpovídá. Teplo odsud do domácností proudí parovodem, který vede vzduch obřími rourami na ulicích, uvedl server ct24.cz.

Čtěte také:
Tisová již patří Sokolovské uhelné
Babišovi lidé chtěli odvolat vedení ČEZ

Elektrárna Tisová je hnědouhelná elektrárna a patří k nejstarším hnědouhelným elektrárnám. Nachází se v Sokolovské pánvi na pravém břehu řeky Ohře, zhruba 2 km severozápadně od Březové a 4 km jihozápadně od Sokolova. Současný výkon elektrárny je 295,8 MW a výkon pro dodávku tepla je 324 MW.

Elektrárna patří od října společnosti Sokolovská uhelná (SUAS), která ji koupila od společnosti ČEZ. Prodejem, jehož finanční výši firmy neuvedly, skončily i roky trvající soudní spory mezi oběma společnostmi.

Obě strany si od dohody slibují narovnání vzájemného obchodního vztahu a vytvoření podmínek pro další výrobu elektřiny a tepla z hnědého uhlí v sokolovském regionu. SUAS se několik let snažila u soudu prosadit zvýšení cen, za které ČEZ od firmy nakupoval uhlí pro tisovskou elektrárnu. Podle SUAS byla cena nevýhodná a výrazně nižší, než ceny za které ČEZ kupoval od jiných dodavatelů.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo