Elektrárna Tušimice: Ekologizace za 900 milionů

Cílem zakázky je snížit emise, takzvané tuhé znečišťující látky. Rekonstruovat se budou čtyři elektrické odlučovače popílku výrobních bloků 21, 22, 23 a 24 tušimické elektrárny. Foto: ČEZČEZ, Tušimice

Strojírenský holding ZVVZ Group Milevsko se bude podílet na rekonstrukci elektrických odlučovačů popílku v elektrárně Tušimice, jež patří Skupině ČEZ. Zakázka je za 900 milionů, z toho pro ZVVZ 500 milionů korun.

Jako klíčového subdodavatele si milevskou společnost vybral Metrostav, který v tendru, jejž vypsal ČEZ, zvítězil. Práce se budou dělat v letech 2021 a 2022, při technologických odstávkách jednotlivých výrobních bloků.

Čtěte také:
ČEZ odstaví v teplárně uhelné kotle
Češi žádají energetickou soběstačnost

Cílem zakázky je snížit emise, takzvané tuhé znečišťující látky. Rekonstruovat se budou čtyři elektrické odlučovače popílku výrobních bloků 21, 22, 23 a 24 tušimické elektrárny. Metrostav je upraví na filtry využívající tkaninové filtrační elementy. Součástí zakázky jsou úpravy spalinovodů, spalinových ventilátorů a dopravy popílku.

Metrostav si jako svého klíčového subdodavatele hlavních technologických souborů vybrala firmy ZVVZ Enven Engineering (látkové filtry, spalinovody, doprava popílku) a ZVVZ Machinery, která dodá spalinový ventilátor.

Vedení ZVVZ Group a zástupci Metrostavu Divize 3 podepsali dvě dodavatelské smlouvy 19. října. Generální ředitel ZVVZ Group Peter Bodnár uvedl, že jde o jeden z klíčových okamžiků v novodobé historii holdingu.

Skupina ZVVZ Group si v posledním období prošla nelehkým vývojem včetně aktuální složité situace na energetickém a průmyslovém trhu ve vazbě na dopady spojené s celosvětovou pandemií covid-19. I přes toto složité období se podařilo společnostem skupiny ZVVZ Group ve spolupráci se společností Metrostav prosadit s řešením a svými produkty u Skupiny ČEZ, nejvýznamnějšího ze zákazníků působícího na energetickém trhu v České republice,” uvedl Bodnár.

Holding ZVVZ Group měl v roce 2018 konsolidované tržby 1,233 miliardy Kč. Zisk EBITDA (před započtením úroků, daní, odpisů a amortizace) byl 60,7 milionu Kč. V roce 2017 měl holding s tehdy ještě 800 zaměstnanci konsolidované tržby 1,55 miliardy Kč a skončil ve ztrátě 320,2 milionu Kč. Výsledky za loňský rok firma dosud nezveřejnila.

ZVVZ vyrábí a dodává vzduchotechniku, elektrofiltry, ventilátory i velkoobjemové přepravníky. Holding, v němž podle informací z jara pracuje 670 lidí, patří finanční skupině Ges Group Ivana Zacha.