Elektřina a plyn nejspíš zlevní

Ilustrační foto: Imagio.cz

Ceny energií pro domácnosti by pro příští rok mohly zůstat buď stejné jako letos, nebo dokonce ještě mírně klesnout. Právě v těchto dnech dodavatelé energií dolaďují cenové strategie na rok 2016, napsaly Lidové noviny.

Ceny energií se skládají z regulované složky, která je fixní pro všechny dodavatele energií, a ze složky neregulované, kterou naopak částečně určují dodavatelé. Obě složky přitom ovlivňuje mnoho faktorů. „Do ceny se v posledních letech významně promítá nutnost investic, které mají za cíl zvýšit energetickou bezpečnost České republiky a udržet kvalitu dodávek energií pro zákazníky,“ uvedl mluvčí Energetického regulačního úřadu Jiří Chvojka.

Podle něj je v oblasti plynu nutné investovat do oprav stávající infrastruktury a rozšiřování plynovodní sítě i kvůli geopolitickým důvodům, zejména kvůli možnému výpadku dodávek z Ruska. U elektřiny pak jdou největší investice do přípravy infrastruktury na výrobu z obnovitelných zdrojů. Velká část investic jde do opatření proti možným přetokům elektřiny hlavně z Německa a prevence proti blackoutům. Dalším významným faktorem u elektřiny je nutnost příspěvků na výrobu z obnovitelných zdrojů. „Ta bude stát v následujících 20 až 30 letech více než 1000 miliard korun,“ dodal Chvojka.

Neregulovaná složka ceny, která u elektřiny činí asi 50 procent a u plynu téměř 80 procent, je plně tržní a regulátor do ní nijak nezasahuje. Základ neregulované složky ceny určuje burza.

„Letos, když dodavatelé nakupovali elektřinu na další období, cena silové elektřiny na energetické burze klesala. Na začátku září se dokonce propadla pod magickou hranici 30 eur za megawatthodinu, na zhruba 29,5 eura. To je nejnižší cena za posledních deset let,“ upozornila Jana Poncarová z portálu EnergetickáPoradna.cz. Velmi dobře se podle ní vyvíjí i ceny zemního plynu.

Čtěte také: iUHLI.tv: „Zelené“ peníze už Češi neuvidí

Cenu neregulované části energií ovlivňují také další faktory. Zásadní je spotřeba, když stagnuje nebo se snižuje, cena klesá a naopak. „Dále je to cena uhlí jako suroviny pro výrobu elektřiny, ta je v současnosti také velmi nízká. Podobné je to i s ropou,“ dodal mluvčí společnosti PRE Petr Holec. Cenu energií samozřejmě ovlivňuje také kurz koruny vůči euru, a to především u elektřiny, kde obchody probíhají právě v této měně.

Do cen energií se ale mohou promítnout i důsledky nečekaných událostí, ať už politických, nebo živelních, jako byla například havárie jaderné elektrárny v japonské Fukušimě v roce 2011, která měla za následek třeba masivní ústup výroby elektřiny z jádra v Německu.

Mohlo by vás zajímat:
Bruselu se nelíbí plány Němců s elektrárnami