Doba čtení:1 m, 42 s
Zvýšení cen by se mělo podle odhadu dotknout do konce letošního roku zhruba pěti milionů odběratelů elektřiny z celkových 6,2 milionu a zhruba 2,5 milionu odběratelů plynu z celkových 2,8 milionu. Ilustrační foto: iUHLI

Vládní analýza o vývoji cen energií, kterou si nechal vypracovat ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) ve spolupráci s Energetickým regulačním úřadem, předpokládá téměř dvojnásobné meziroční zdražení elektřiny, napsal deník E15, který má analýzu k dispozici.

V porovnání s loňským říjnem budou podle analýzy na konci června ceny elektřiny vyšší o 45 procent, ceny plynu o 35 procent. „Dále si dovolíme upozornit, že model indikuje další zvyšování nákladů do konce roku 2022, a to o 86 procent u elektřiny a o 59 procent u plynu, a to za předpokladu ustálení současné úrovně velkoobchodních cen,“ cituje deník E15 ze zprávy s názvem Aktualizace odhadu nárůstu celkových nákladů na energie.

Lízal: Zbývá doufat, že bude na Baltu foukat

To, jak se projeví zvyšování cen u jednotlivých domácností, záleží na různých faktorech, například na velikosti roční spotřeby či charakteru smlouvy s dodavatelem energií. „Nejvyšší nárůsty nákladů se dotkly nebo dotknou zákazníků, kteří přecházejí z režimu dodávky poslední instance nebo jim končí fixace cen. Zákazníci s kontrakty na dobu určitou s fixovanou cenou, kteří zůstávají u stejného dodavatele, pocítí zvýšení ceny později,“ uvádí analýza. Zvýšení cen by se mělo podle odhadu dotknout do konce letošního roku zhruba pěti milionů odběratelů elektřiny z celkových 6,2 milionu a zhruba 2,5 milionu odběratelů plynu z celkových 2,8 milionu.

Ministerstvo průmyslu a obchodu mezitím přišlo s rámcovým návrhem na zavedení takzvaného úsporného tarifu, který má pomoci domácnostem hradit vyšší náklady na energie. Ty bude stát dotovat prostřednictvím Operátora trhu s elektřinou. Výši příspěvku vláda teprve určí, měla by se pohybovat okolo 15 až 20 procent, nejvíce však devět tisíc korun. Tarif by měl platit od nadcházející topné sezony, jež trvá od 1. října 2022 do 1. října 2023. Pro firmy vláda hledá řešení zvlášť.