
„Dokud bude cena elektřiny závislá na plynu, ze kterého vyrábějí německé plynové elektrárny, zlevnění elektřiny nečekejme,“ napsal v komentáři pro Seznam Zprávy bývalý člen bankovní rady ČNB Lubomír Lízal.
„V nejbližších dvou kritických letech se na energetickém trhu nic podstatného nezmění, tak rychle nové bezemisní zdroje k dispozici nebudou. Takže si z toho můžeme pro nás odvodit jednoduchý závěr: Pokud bude plyn, bude závěrnou elektrárnou určující ceny ta plynová jako doposud. No, a pokud plyn nebude, tak nastupují regulační stupně odběru, omezování dodávek plynu a vyšší ceny za energie,“ upozornil ekonom.
Ani jeden scénář za současného uspořádání trhu, kdy německé plynové elektrárny určují cenu elektrické energie, nepovede podle Lízala k potřebnému poklesu cen elektrické energie.
„Nezbývá než doufat, že v zimě bude na Baltu hodně foukat vítr – můžeme se totiž spolehnout, že slunce svítit nebude,“ varoval bývalý člen bankovní rady ČNB.
Jediným řešením je podle něj posun životnosti dosluhujících uhelných elektráren. S tím je i konzistentní ministerský plán, jehož detaily unikly na veřejnost – asi 8,5 gigawattu (8 500 MW) převážně hnědouhelných kapacit, které již byly nebo měly být v následujících letech natrvalo odstaveny, zůstanou v provozu jako nutná záloha. Provozovatelé budou mít nárok na kompenzace za to, že udrží v letech 2023 a 2024 zdroj připravený a provozuschopný.