Elektřina příští rok opět zlevní

Ilustrační foto: ČEPS

Ceny elektřiny pro české domácnosti příští roku potřetí za sebou klesnu. Bude to ale nejspíš naposledy. Sestupný trend se dá odhadnout z aktuálních cen silové elektřiny na burze. V porovnání s dodávkami pro letošní rok jsou tyto ceny zhruba o desetinu levnější. Napsal server iDNES.cz.

Průměrná čtyřčlenná rodina s ročním odběrem 3500 kilowatthodin zaplatila loni podle údajů Eurostatu za dodávky elektřiny přes 12.000 Kč. To je o ­polovinu více než v roce 2005. Více než 1700 Kč z této částky přitom směřovalo výrobcům energie z obnovitelných zdrojů (OZE).

Cena silové elektřiny tvoří zhruba 40­ procent koncových cen, zbytek se vztahuje k poplatkům za distribuci a další služby. Pokles koncových cen proto nebude tak vysoký. „Ceny pro domácnosti by se v roce 2016 mohly snížit zhruba do pěti procent,“ očekává Petr Bártek z České spořitelny.

V dalších letech se situace pravděpodobně otočí a ceny pro domácnosti začnou opět růst. Mírně se podle Bártka budou zvedat nejen ceny samotné elektřiny od výrobců. „Energetici budou muset více investovat do rozvodných sítí, aby byli dostatečně připraveni na případné výkyvy kvůli nestabilní produkci ze zelené elektřiny. To prodraží poplatky za distribuci,“ doplňuje analytik.

Evropská statistika ukazuje, že účty Čechů patří i přes výrazný vzestup v posledním desetiletí stále k těm nižším. Německá rodina se stejným odběrem zaplatí v přepočtu téměř 29.000 Kč, průměr evropské osmadvacítky se pohybuje kolem 20.000 Kč ročně.