Elektřina zdraží asi o 3 procenta

Podle Jiřího Gavora ze společnosti ENA lze od příštího roku čekávat zdražení elektřiny o 2 až 3 procenta. Foto: iUHLI

Trend zlevňování elektřiny končí. Ceny silové elektřiny na burzách rostou. Příští rok si připlatí především větší odběratelé.

Elektřina by od příštího roku mohla zdražit. Po příznivých letech, kdy cena silové elektřiny na energetických burzách klesala, ji rostoucí poptávka a úbytek výroby v elektrárnách ženou opět nahoru. Navýšení ceny elektřiny by se ale nemuselo dotknout všech odběratelů. Podle oslovených analytiků a dodavatelů se zdražení dotkne hlavně velkých zákazníků, kteří váhali s uzavřením kontraktu na rok 2018, napsal server E15.cz.

Čtěte také:
Češi v pololetí spotřebovali více elektřiny
Elektřina je u nás teď dražší než v Německu

Málo uhlí, rostoucí poptávka

Hlavní roli ve zdražení hraje nárůst ceny silové elektřiny. „Loni v září stála megawatthodina na Pražské energetické burze méně než 25 eur, po roce se ceny pohybují kolem 35 eur. Cenu silové elektřiny žene nahoru především vysoká cena černého uhlí na světových trzích, růst cen emisních povolenek i vyšší poptávka po energii,“ vysvětlil jednatel a analytik společnosti ENA Jiří Gavor.

Nárůst cen byl očekáván spíše v dlouhodobém horizontu, proto mohl být pro řadu dodavatelů překvapením. „Důvodem zvyšování ceny silové elektřiny je rostoucí poptávka po elektřině způsobená hospodářským rozvojem i extrémním počasím. Jedním z faktorů bylo mrazivé počasí na počátku roku. Na druhé straně poklesl objem výroby a vzrostly ceny energetického uhlí.Oblast výroby elektřiny se významně mění a měnit se bude. Mění se i spotřeba elektřiny a její charakter, proto je nutné počítat s tím, že na tyto změny bude reagovat i cena,“ uvedl mluvčí energetické společnosti E. ON Vladimír Vácha.

Růst cen elektřiny na burzách ovlivňuje pouze cenu dodávky elektřiny, která tvoří u odběratelů připojených na síť nízkého napětí necelou polovinu celkové sumy. U zákazníků připojených na vyšší napěťové hladiny je tento podíl vyšší. Zbývající část tvoří cena za služby distribuční soustavy a ostatní regulované složky. Jejich cena na rok 2018 ještě není známa, jako každý rok ji stanoví Energetický regulační úřad koncem listopadu.

Podle Jiřího Gavora by mohla příští rok silová elektřina domácnostem zdražit v průměru o pět procent. „Silová elektřina ale tvoří jen zhruba 40 procent z celkové ceny. Při započtení dalších poplatků tak finální částka na fakturách vzroste pouze o dvě až tři procenta. Celkově se tedy zákazníci určitě nemusejí obávat žádného cenového šoku,“ upřesnil Gavor.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech