Doba čtení:1 m, 36 s
Kromě soustavy veřejného osvětlení a budov města zajišťuje firma proud i pro příspěvkové organizace, jako jsou školy, kulturní a sociální zařízení či domy dětí a mládeže. Ilustrační foto: pixabay.com

Elektřinu pro pražský magistrát a jeho zhruba 200 příspěvkových organizací i v dalších dvou letech zajistí městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP). Rozhodli o tom městští radní. Firma již dodávky zajistila na druhé pololetí letošního roku poté, co zastupitelé loni neschválili výsledky tendru na nákup elektřiny. THMP zajišťují provoz městské sítě veřejného osvětlení a dalších technologií.

Magistrát měl loni s nákupem elektřiny pro sebe a své organizace potíže. Nejprve vypsal tendr, noví zastupitelé však po podzimních volbách odmítli schválit jeho výsledek a magistrát musel pro letošní první pololetí bez soutěže zajistit dodávky od Pražské energetiky (PRE). Na druhé pololetí měla elektřinu původně zajistit příspěvková organizace Pražské společenství obnovitelné energie (PSOE). Neosvědčila se ale a vedení města následně pověřilo nákupem THMP.

Média v energetice neplní svoji roli

Kromě soustavy veřejného osvětlení a budov města zajišťuje firma proud i pro příspěvkové organizace, jako jsou školy, kulturní a sociální zařízení či domy dětí a mládeže. Podle srpnových informací od vedení THMP a hlavního města letos Praha zaplatí za elektřinu asi 350 milionů korun, což je o zhruba 120 milionů korun méně, než by byla částka odpovídající vládnímu cenovému stropu. Podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) se tak krok osvědčil a podle dnešního rozhodnutí bude mít firma nákup na starosti i v letech 2024 a 2025.

THMP podle dřívějšího vyjádření plánuje od příštího roku s pomocí aktivní regulace spotřeby omezit množství elektřiny, které je třeba dokupovat na spotovém trhu na takzvané pokrytí odchylky. Firma může spotřebu regulovat technicky například úpravami výkonu osvětlení, postupně také vyměňuje sodíkové výbojky za úspornější LED svítidla. Dále společnost plánuje co nejvíc spotřeby pokrýt z vlastní produkce ze solárních panelů, které město začalo instalovat na svoje budovy.