Česko loni vyvezlo méně elektřiny než v roce 2022, přesto patří k největším vývozcům v Evropské unii. To opět rozpoutalo diskuzi, proč je tedy u nás elektřina tak drahá? Výrobci elektřinu prodávají napřímo za cenu indexovanou na burze – a od ní se odvíjí i cena pro spotřebitele.
Na burze obchodují všichni zájemci z Evropy. Na trhu má přednost nejen ten, kdo nabídne vyšší cenu, ale především odběratel, který více spotřebuje. Může se tak stát, že země nakoupí elektřinu sice za nižší cenu, ale v daleko větším objemu, napsal server Seznam Zprávy.
„Ceny jsou dány několika faktory, které firma jako ČEZ neovlivňuje. Obchodujeme na evropském trhu, kde má naše výroba podíl jen kolem dvou až tří procent. S tím nemáte sebemenší šanci cenu ovlivnit,“ prohlásil na podzim v rozhovoru pro SZ Byznys šéf ČEZ Daniel Beneš.
Ten zároveň vysvětlil, proč by přesto nebylo šťastným krokem burzu opustit. „Kdybychom odešli, mohli bychom se samozřejmě zapouzdřit, zavřít hranice a zrovna v té jedné komoditě, v elektřině, bychom nějakou dobu vydrželi a mohli si teoreticky stanovovat cenu sami. Ale je celá řada jiných komodit, třeba ropa nebo plyn, v kterých bychom byli závislí na okolním světě. A byl bych zvědav, co by nám okolní svět dovolil,“ řekl.
Obchodní cena navíc tvoří 60 procent konečné částky, kterou zákazník platí. Zbylých 40 procent je tzv. regulovaná složka, o jejíž výši rozhoduje Energetický regulační úřad. Do ní spadá cena za distribuci elektřiny, za systémové služby, poplatky za obnovitelné zdroje, platba za jistič a daně. Právě regulovaná složka je od letošního roku výrazně vyšší kvůli rostoucímu počtu obnovitelných zdrojů.
Vývoz z Česka bude podle analýz EGÚ Brno dále klesat, a až dojde k útlumu výroby elektřiny z uhlí, mohlo by se Česko v průběhu příštích let zařadit mezi dovozce elektřiny.
„Pokud bychom v regionu střední Evropy z politických důvodů odstavili uhelné elektrárny, bude i při ambiciózním rozvoji obnovitelné energetiky kolem roku 2030 nutné najít nový zdroj pro přibližně 250 TWh spotřeby, a to i v případě, že budeme očekávat pouze nepatrný celkový nárůst spotřeby o 10 procent. Vyšší politický tlak na náhradu uhlí by tedy především v zimě vedl k výraznému navyšování ceny elektřiny,“ řekl Michal Macenauer, ředitel strategie EGÚ Brno.