Doba čtení:2 m, 17 s
Každý člověk na planetě spotřebuje v průměru více než kilogram cementu denně. Foto: wikipedia.org

V roce 2021 dosáhly celosvětové emise z výroby cementu pro budovy, silnice a další infrastrukturu téměř 2,9 miliardy tun oxidu uhličitého, což je více než 7 % celosvětových emisí uhlíku. Před dvaceti lety, v roce 2002, přitom činily emise cementu pouze 1,4 miliardy tun. Za dvacet let se tak emise z cementu více než zdvojnásobily.

Od roku 1992 jde dokonce o více než trojnásobný nárůst. Tahounem růstu emisí z cementu je Čína. Která v roce 2021 vyprodukovala více než polovinu světových emisí cementu, přičemž Indie je s přibližně 9 procenty na vzdáleném druhém místě. V poslední době rostou emise z cementu tempem 2,6 % ročně, napsal server msn.com. Nejde jen o to, že se vyrábí a používá více cementu. V době, kdy by všechna průmyslová odvětví měla své procesy čistit, jde cement ve skutečnosti opačným směrem.

Emise cementu rostly rychleji než většina ostatních zdrojů uhlíku,“ uvedl klimatolog ze Stanfordovy univerzity Rob Jackson, který vede Global Carbon Project, skupinu vědců, kteří sledují celosvětové znečištění klimatu a publikují své práce v odborných časopisech. „Emise z cementu byly neobvyklé také v tom, že během COVID nikdy neklesly. Nerostly tolik, ale nikdy neklesly tak jako emise ropy, plynu a uhlí. Upřímně řečeno, myslím, že je to proto, že čínská ekonomika se nikdy úplně nezastavila,“ dodal.

Elektřina bude v prosinci o 89% dražší než loni

Cement je ve srovnání s jinými významnými materiály, jako je ocel, neobvyklý, protože nejenže k jeho výrobě je zapotřebí velké množství tepla, které způsobuje emise, ale při samotném chemickém procesu výroby cementu vzniká velké množství oxidu uhličitého, hlavního plynu dlouhodobě zadržujícího teplo způsobené lidskou činností.

Cement, který je klíčovou složkou betonu, je v budovách, silnicích a mostech. Skutečnost je taková, že beton je univerzální stavební materiál. Neexistuje jediný stavební projekt, ve kterém by nebylo použito určité množství betonu.

Každý člověk na planetě spotřebuje v průměru více než kilogram cementu denně,“ uvedl vědec z Kalifornské univerzity zabývající se systémy Země Steve Davis. „Je zřejmé, že člověk nechodí každý den do obchodu Home Depot a nekupuje si pytel cementu. Ale za vás, silnice, budovy a mosty tam venku spotřebují více než kilogram. A to je pro mě trochu zarážející.

Přestože existují ekologičtější způsoby výroby cementu, snížit výrazně jeho emise je tak obtížné a vyžaduje to tak rozsáhlé změny v infrastruktuře a způsobu podnikání, že Mezinárodní energetická agentura nepředpokládá, že by se cementářský průmysl dostal do roku 2050 na nulové emise uhlíku. Místo toho budou stále existovat emise z cementu, oceli a letectví, které musí být vyváženy negativními emisemi z jiných oblastí, uvedli výzkumní pracovníci IEA Tiffany Voss a Peter Levi.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa