Doba čtení:1 m, 44 s
Podle Topolánka bude třeba do roku 2022 v teplárenství investovat dalších nejméně pět miliard korun. Foto: iUHLI

Emise prachu z tepláren loni meziročně klesly o pětinu na 805 tun. Klesají také emise oxidů dusíku a oxidu siřičitého. Informovalo o tom Teplárenské sdružení ČR. Hlavním důvodem poklesu jsou investice do modernizace a zlepšení ekologických parametrů provozů od roku 2013 za téměř 19 miliard korun, dodalo sdružení.

Teplárny přestaly hrát v celkovém znečištění ovzduší významnou roli, uvedl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Mirek Topolánek. „Rozhodujícími zdroji znečištění ovzduší jsou dnes jednoznačně doprava a domácí topeniště na pevná paliva, proti nimž nemá nikdo odvahu zasáhnout,“ dodal.

Čtěte také:
Nový kotel chtějí na Ostravsku tisíce lidí
Kotle nechává kontrolovat jen polovina lidí

Od roku 1990 do roku 2015 podle sdružení klesly emisez veřejných zdrojů u oxidů dusíku o 83 procent, oxidu siřičitého o 93 procent a u prachu o 98 procent. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu z roku 2014 se na celkových emisích prachu podílely více než z poloviny domácnosti. Následovaly doprava (13,6 procenta), zemědělství (7,7 procenta) a veřejná energetika (7,6 procenta).

Jeden rodinný domek se starým kotlem na pevná paliva vypustí do ovzduší stejně prachu jako modernizovaná teplárna při výrobě tepla pro 300 bytů. Pokud chceme dýchat skutečně čistý vzduch, musíme s uhlím v lokálních topeništích skončit,“ dodal ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek. Výměna starých uhelných kotlů za nové podle něj není řešením.

Tuzemské teplárenské společnosti loni investovaly do snížení emisí 2,8 miliardy korun. „Do roku 2022 bude potřeba v teplárenství investovat dalších nejméně pět miliard korun,“ uvedl již dříve Topolánek. Sdružení upozornilo, že směrnice Evropské unie z roku 2015 nově nařizuje do prosince roku 2018 významně snížit emise i menším teplárnám.

Teplárenské sdružení ČR bylo založeno v roce 1991, jeho členové zásobují teplem dálkově 1,2 milionu domácností, v nichž žije přes tři miliony obyvatel. Teplo dodávají i průmyslovým podnikům, školám, nemocnicím nebo úřadům.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 nejsevernějších dolů na světě
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje