Doba čtení:1 m, 37 s
Cena emisních povolenek neustále roste, podle některých odborníků může dosáhnout až úrovně 100 eur za tunu. Foto. pixabay.com

Elektřina na burze prudce zdražuje, cena dodávky na příští rok stoupla od začátku listopadu zhruba o čtvrtinu. Nahoru ji tlačí zejména rychle rostoucí cena emisních povolenek, které minulý týden poprvé zdražily nad 40 eur (tedy 1 030 korun) za tunu.

Za stoupající cenou emisních povolenek i elektřiny je podle expertů hlavně mrazivé počasí, které nutí provozovatele spouštět i starší, špinavější elektrárny. Nic ale nenaznačuje tomu, že by ceny elektřiny měly výrazněji klesnout, až mrazy poleví, napsal server idnes.cz.

Čtěte také:
Emisní povolenky stály téměř 6 bilionů korun
Cenu emisních povolenek šroubují spekulanti

Pro růst burzovních cen hrají i další faktory. „Vedle rekordních povolenek to bude postupný útlum německých jaderných a uhelných kapacit, který bude snižovat nabídku elektřiny na trhu,“ uvedl analytik ENA a ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor.

Na burze nyní stojí jedna megawatthodina s dodávkou v letech 2022 i 2023 kolem 54 eur. Během loňského roku se pohybovala v rozmezí 40 až 50 eur za MWh. Na spodní hranici intervalu spadla v průběhu března a na konci října. Do celkové ceny pro domácnosti se tato část promítá zhruba polovinou, zbytek tvoří platby za „dopravu“ energie a poplatek na obnovitelné zdroje.

Makléř Fio banky Pavel Hadroušek připomíná, že cena povolenek stoupla za posledních 12 měsíců o 70 procent.„Jen v letošním roce přidaly dvacet procent. Rychlá trajektorie u růstu ceny povolenek byla ke spatření především od loňského prosince, kdy se cena povolenek obchodovala ještě těsně nad 30 eury,“ řekl Hadroušek. „Vyšší ceny povolenek mají přinutit podniky investovat do zelených technologií. Rally na cenách povolenek (na trhu se hovoří i o cenách 100 eur v příštím roce) je nyní ale tak rychlá, že může zakročit Brusel, který by mohl mít také zájem na tom, aby průmyslová odvětví zůstala konkurenceschopná a prosperovala,“ dodal.