Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček považuje emisní povolenky za poměrně tvrdý a někdy až brutální nástroj Evropské komise. „Stokrát si můžeme říkat, jaké budou green Dealy a co bude v roce 2050, ale Evropská komise velmi chytře a nekompromisně vymyslela tento bič na jednotlivé státy a mohu spekulovat, zda to nebylo záměrně. Je to mocný a silný nástroj, který dokáže dostat českou nebo třeba polskou ekonomiku do kolen,“ uvedl pro Info.cz.
Podle Havlíčka bude i kvůli koronaviru a jeho dopadů na ekonomiku nutné revidovat ekologické cíle, které si EU stanovila: „Papír sice snese všechno, ale jestli budeme hrát tu hru, že si tam napíšeme i něco, co víme, že se nemusí podařit, protože chceme být ambiciózní nebo proto, že v té době už tu nebudeme, tak to není férová cesta. Měli bychom si říct, co jednotlivé země musí splnit a jaké mají šance to stihnout do roku 2030,“ řekl ministr, podle nějž co se týče emisí CO2, není dosažení požadovaných hodnot v termínu dosažitelné.
Čtěte také:
Uhelná komise musí práci odevzdat později
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou
Otázka dekarbonizace se podle Havlíčka netýká jen uhelných elektráren, ale i tepláren, kde osobně spatřuje větší, i když ne tak diskutovaný problém. „Je zcela jasné, že musíme být připraveni na to, že z ekonomických důvodů bude odstavování rychlejší, než řekne uhelná komise. Transformaci českého teplárenství z uhlí beru za jeden z nejdůležitějších úkolů na ministerstvu průmyslu a obchodu,“ vysvětlil Havlíček
Budoucnost české energetiky je podle něj v kombinaci jádra s obnovitelnými zdroji. „Pokud chceme mířit k bezemisní energetice a pokud chceme utlumovat uhlí, tak nám zbývají obnovitelné zdroje a jádro. Obnovitelné zdroje nejsme schopni vystavět tak, aby nám pokryly výpadek z uhlí, to znamená, že je to o jádru. Když ho vhodně zkombinujeme s obnovitelnými zdroji, tak si myslím, že budeme mít jak dobrou a stabilně dodávanou elektřinu, tak bezemisní energetiku. Je to podle mého názoru správná cesta,“ řekl Havlíček, který stoprocentně věří v dostavbu nových jaderných bloků. „Tendru se musí zúčastnit maximální počet účastníků. Nemůžeme dnes udělat to, co by si někdo přál a tlačí to přes média, aby se vyřadila ta či ona země. Každý, kdo říká, vyřaďme toho či onoho, zadlužuje Českou republiku o další desítky miliard,“ zdůraznil vicepremiér.
Zapomeňte na plyn
Za alternativu k jádru Havlíček nepovažuje plyn, přestože se podle něj v teoretické rovině jedná o elegantní řešení. „Dnes je poměrně velký problém vůbec uhrát na úrovni Evropské komise jádro, s ohledem na to, že jsou země, které nás tlačí k tomu, že jádro není bezemisní. My trváme na tom, že je. Plyn je z tohoto pohledu úplně někde jinde, je méně ekologický než jádro. Komise jasně říká, zapomeňte na plyn,“ popsal situaci Havlíček s tím, že když se o tématu bavil s místopředsedou Evropské komise Timmermansem, tak ten například zmínil, že Poláci mají na plyn zapomenout. „Pak si tedy řekněme, co tam mají dělat, když tam mají většinu elektráren na uhlí, vybudování jádra jim bude trvat a nemají s tím zkušenost, na obnovitelné zdroje to neutáhnou… Tady to Evropa nedělá úplně správně a pod chtíčem být zelenější se zapomíná na to, že každá země měla jinou startovní pozici, jinou strukturu hospodářství a podobně.“