Enea má stále zájem o polská aktiva EDF

Elektrárna Rybnik Polsko wikipedia MOs810_compressed

Polská aktiva EDF zahrnují i černouhelnou elektrárnu Rybnik s výkonem 1,8GW. Foto: wikipedia.org

Polská státní energetická společnost Enea oznámila, že stále může v konsorciu s PGE, Energou a PGNiG koupit polská aktiva francouzské společnosti EDF, která zahrnují černouhelnou elektrárnu Rybnik a pět tepláren. 

Enea přitom koncem loňského roku odkoupila za zhruba 250 milionů eur (téměř 7 miliard korun) polská aktiva francouzské ENGIE, zahrnující 1,9GW černouhelnou elektrárnu Polaniec. „Stále jsme v tomto projektu (koupit aktiva EDF). Pokud jej shledáme dobrou obchodní příležitostí, potom potvrdíme naši ochotu být jeho součástí,“ citoval server oenergetice.cz CEO společnosti Enea Miroslawa Kowalika.

Čtěte také:
Poláci zdržují s dokumenty k rozšíření dolu
Polsko je připraveno platit za ztracenou vodu

Polský ministr energetiky Krzysztof Tchorzewski podle Reuters dodal, že je zatím předčasné hovořit o způsobu rozdělení nabízených aktiv mezi jednotlivé společnosti, které jsou součástí zmíněného konsorcia. Tchorzewski dále řekl, že by australský investiční fond IFM, který měl zájem o nabízené teplárny, mohl po dokončení prodeje do konsorcia vstoupit.

O část nabízených aktiv měl zájem také Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského, se kterým v listopadu 2016 dokonce EDF zahájila exkluzivní jednání o prodeji 1,8GW elektrárny Rybnik.

V prosinci však polská vláda tento obchod zablokovala s komentářem, že si nepřeje, aby polská energetická aktiva vlastnily investiční fondy. „Nemůžeme dovolit situaci, kdy jsou vlastníci energetických firem nepředvídatelní. Musí to být čitelní vlastníci – jaký je horizont jejich strategie, jak investují a jestli nejsou příliš agresivní, pokud jde o ziskovost,“ řekl k zablokování prodeje Tchorzewski.

Čtěte také:
Liberecký kraj podpoří obce postižené těžbou
Visegrádská skupina uhlí chce
Polské plány argumentem i pro českou těžbu