Energetická koncepce možná už v květnu

Náměstek ministra průmyslu a obchodu Pavel Šolc. Foto: iUHLI.cz

Aktualizovaná státní energetická koncepce (ASEK) by mohla být schválena během května. Na Dnech Teplárenství a energetiky v Hradci Králové to řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu Pavel Šolc. Dodal, že je opatrným optimistou. Je si vědom že ASEK není dokonalý a některé věci by možná mohly vypadat jinak. Koncepci je ale třeba minimálně schválit jako výchozí dokument pro další práci.

„My, jako teplárníci, nemůžeme být s koncepcí na sto procent spokojení. Na druhou stranu nemáme žádné zásadní výhrady. Lepší koncepci teď už určitě nikdo nevymyslí,“ řekl předseda Teplárenského sdružení ČR Mirek Topolánek. Doufá, že koncepce bude po mnoha letech kličkování schválena, jinak by se Česko muselo řídit koncepcí z roku 2004.

Projednávání koncepce bylo v prosinci přerušeno, protože podle některých ministrů dostatečně neřešila otázku zachování či prolomení těžebních limitů v Ústeckém kraji.

Ministerstvo průmyslu následně představilo čtyři varianty toho, jak s limity naložit. Vedle jejich úplného prolomení, úplného zachování, nebo uvolnění pouze v dole Bílina, kde těží Severočeské doly ze skupiny ČEZ, je ve hře varianta posunutí limitů v Bílině a částečně i v dole ČSA, kde těží Severní energetická.

ASEK obsahuje šest základních variant dlouhodobého vývoje české energetiky do roku 2040.