Energetická koncepce na vládu

Doba čtení:1 m, 37 s

Foto: Imagio.cz

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes vládě poslalo Státní energetickou koncepci (ASEK). Zhruba pět let připravovaný materiál podepsal ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Serveru iUHLI.cz to řekl náměstek ministra průmyslu Pavel Šolc.

„Teď jsme ve finále. Vláda buď koncepci schválí, nebo ne. Pokud ji schválí, začneme podle ní jet. Řada programů už se mezitím dělá,“ řekl iUHLI.cz Šolc. Dodal, že například v pondělí MPO do mezirezortního jednání poslalo Národní akční plán pro chytré sítě. To bude trvat čtyři týdny.

Podle Mládka vláda nechce jít cestou plynových elektráren ani masivní podporou obnovitelných zdrojů, v nové energetické koncepci bude prosazovat jádro a uhlí. Koncepce obsahuje šest základních variant dlouhodobého vývoje české energetiky do roku 2040, nejpravděpodobnější vývoj je obsažen ve variantě nazvané optimalizovaný scénář. Více na: http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/zdrojem-ceske-energie-se-ma-stat-jadro-mladek-podepsal-koncepci-1145170#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

ASEK má podporu mj. Teplárenského sdružení ČR. Firmy vítají důraz koncepce na jadernou energii, odbory jsou pro prolomení těžebních limitů.  “Máme snadnou cestu vpřed, pokud si ji dobře spočítáme. ASEK jako takovou potřebujeme co nejdříve,“ uvedl minulý týden na semináři o energetické koncepci Jakub Vít ze Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Hlavním posláním ASEK je zajistit spolehlivou, bezpečnou a k životnímu prostředí šetrnou dodávku energie pro potřeby obyvatelstva a ekonomiky ČR, a to za konkurenceschopné a přijatelné ceny za standardních podmínek. Současně musí zabezpečit nepřerušené dodávky energie v krizových situacích v rozsahu nezbytném pro fungování nejdůležitějších složek státu a přežití obyvatelstva.

ASEK úspěšně prošla procesem posuzování vlivů na životní prostředí a veřejné zdraví SEA a získala souhlasné stanovisko ministerstva životního prostředí. V minulých týdnech skončilo již celkově třetí mezirezortní připomínkové řízení, ve kterém měly možnost se vyjádřit ostatní dotčené rezorty. Všechny připomínky byly vypořádány a zapracovány do dokumentu, přičemž nedošlo k žádnému věcnému sporu.