Doba čtení:2 m, 6 s
Britové si za energie připlatí v přepočtu tisíce korun ročně. Foto: wikipedia.org

Britské domácnosti příští rok zaplatí za energie až o třetinu více než letos, účty jim podraží až o 400 liber (12 000 Kč). Analytici ze společnosti Cornwall Insight předpovídají, že kvůli růstu cen zemního plynu britský energetický regulátor Ofgem přikročí ke zvýšení ročního cenového stropu pro domácnosti ze současných 1277 liber (38 000 Kč) na 1660 liber (50 000 Kč).

Výrobci varují, že vysoké ceny energií se promítnou do cen zboží a že se britská ekonomika nachází ve „vysoce inflační situaci“.

Ofgem bude posuzovat cenové limity energií pro domácnosti v únoru, případná změna by začala platit od dubna. Zdražení se dotkne milionů domácností; spotřebitele, kteří mají s dodavateli smlouvy s fixním tarifem, bude čekat prudké zdražení poté, co jim smlouvy skončí.

Čtěte také:
Británie zahájila plán na zvýšení nízkouhlíkové vodíkové kapacity
Cenu emisních povolenek šroubují spekulanti

Analytici ze serveru The Energy Shop vidí situaci ještě pesimističtěji. Podle nich se od dubna ceny energií zvednou o více než 500 liber. „Pokud se situace nezklidní, tak nemůžeme vyloučit zdražení o 600, 700 nebo dokonce 800 liber,“ uvedl zakladatel srovnávače cen Joe Malinowski.

Pro britskou ekonomiku jde o vysoce inflační stav a podniky budou jednoznačně v situaci, kdy se pokusí tyto ceny pokud možno přenést na spotřebitele,“ řekl serveru BBC šéf svazu papírenského průmyslu Andrew Large.

Další nepříjemností pro domácnosti se může stát zvýšení obecní daně z nemovitosti. Ta bude v příštích třech letech růst až o pět procent ročně, předpověděl ve své nové studii nezávislý Institut pro fiskální studie (IFS).

V posledních týdnech v Británii vyhlásilo kvůli prudkému růstu cen plynu krach devět dodavatelů energií, kteří nebyli schopni dodávat surovinu za nasmlouvané ceny.

Británie v posledních týdnech řeší i krizi na trhu s palivy. Kvůli nedostatku řidičů se některé čerpací stanice zejména v Anglii ocitly bez dodávek a neměly co prodávat. Nedostatek pracovních sil působí problémy i v zásobování potravinami, v zemědělství nebo potravinářském průmyslu, kde chybějí řezníci a pracovníci jatek. Agentura Reuters ve středu upozornila, že někteří farmáři museli vylít tisíce litrů mléka, protože včas nedorazily cisterny, které by je odvezly ke zpracování.

Vysoké ceny energií dopadají na lidi i v dalších evropských státech, včetně České republiky. Premiér Andrej Babiš například řekl, že současná vláda je po volbách připravena dočasně zrušit daň z přidané hodnoty (DPH) u energií, aby zabránila dopadu zvyšování cen elektřiny na domácnosti. Podle analytiků to ale kvůli unijní legislativě nebude dost dobře možné.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa