Energetická politika vlády ohrožuje bezpečnost ČR

Plyn

Současná energetická politika vlády ohrožuje bezpečnost Česka a může přinést zdražení tepla a plynu až o pětinu. Na semináři o energetické bezpečnosti státu ve Sněmovně to řekl předseda sněmovního výboru pro obranu David Kádner (Úsvit). Podle ministerstva průmyslu ale žádné výrazné zdražení tepla nehrozí.

Kádner odkázal na obavy Energetického regulačního úřadu (ERÚ) z varování plynárenských společností, že budou muset vynaložit náklady na zapsání věcných břemen ve výši nejméně 20 miliard korun, což by znamenalo trvalé zvýšení ceny plynu až o 20 procent.

Podle předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové je hlavním problémem současné legislativy hlavně chybějící analýza dopadů. „Nikdo neví a nikdo dosud nespočítal, jestli dopady do cen budou jednotky, desítky nebo stovky miliard. U tak závažné legislativy, která zasáhne úplně všechny obyvatele České republiky, to je příliš velký hazard. Navrhujeme zákony neprojednávat do doby, než
se spočítají finanční dopady,“
uvedla šéfka ERÚ.

Generální ředitel Severní energetické Petr Kolman upozornil na hrozící zdražení tepla pro domácnosti, vytápěné centrální energii z hnědého uhlí v případě, kdy nedojde k tzv. velkému prolomení těžebních limitů. Připomněl energetickou koncepci sousedního Německa, kde v současné době dochází k přesidlování 22 obcí, tedy 10.000 lidí, a rozšíření těžby hnědého uhlí. V případě ponechání územních limitů v platnosti dojde k trvalému znehodnocení největšího ložiska hnědého uhlí v ČR, uvedl Kolman.

Náměstek ministra průmyslu Pavel Šolc k vládní novele energetického zákona uvedl, že samotné ministerstvo nyní chce pozměňovacím návrhem upravit novelu tak, aby odpadla povinnost
vykupovat pozemky pod energetickými sítěmi. S tím, že je možné současnou podobu vládní novely ještě narychlo zpravit tak, aby ke zdražení plynu nedošlo, ale Kádner a Vitásková nesouhlasí.

„Já bych chtěl odmítnou především, že tato novela energetického zákona přinese zdražení energií o desítky procent. Nelze vyloučit, že pokud nebude dostupné uhlí z ČSA, tak závisí to na řadě dalších okolností, ale jedním z možných důsledků může býti zdražení tepla,“ řekl České televizi Šolc.

Člen hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Petr Adam (Úsvit) upozornil na bezpečnostní a ekonomické riziko dotační politiky obnovitelných zdrojů, které míní řešit svým pozměňovacím návrhem energetického zákona. „Evropská unie zkoumá systém naší podpory obnovitelných zdrojů a lze očekávat, že nás vyzve, abychom zajistili, že žádná elektrárna nedostane od státu větší pomoc, než na jakou má dle EU nárok,“ řekl Adam.

Dodal, že řada solárních elektráren i jiných projektů přitom již obdržela značně vyšší kompenzace, než jaké jim náleží. „Budeme tedy muset po deseti letech nutit majitele, aby podporu vraceli. A půjde o stovky milionů až miliardy korun, které česká státní pokladna již neuvidí. Je skandální, že MPO odmítlo pomoc ERÚ a musím toto řešení předkládat jako opoziční poslanec,“ uvedl Adam.