Energetická transformace Číny bude poháněna uhlím

Čínský prezident Si Ťin-pching svým nejvyšším představitelům nařídil, že „nesmí být připuštěno, aby se opakovaly závažné incidenty, jako jsou rozsáhlé ‚výpadky‘ energie“. Foto: wikipedia.org

Energetická transformace v Číně se potýká s napětím mezi přechodem země na obnovitelné zdroje energie a výzvami v oblasti energetické bezpečnosti. Čína zvolila řešení, kterým bude větší využívání uhlí.

Na Světovém ekonomickém fóru v Davosu energetický expert Daniel Yergin uvedl, že ačkoli 14. pětiletý plán Číny stále činí investice do obnovitelných zdrojů základem čínského klimatického plánu, „energetická bezpečnost je opět na stole. Za současného stavu totiž dodávky energie z obnovitelných zdrojů v Číně, stejně jako ve zbytku světa, zdaleka neodpovídají jejím hospodářským potřebám a země je i nadále silně závislá na uhlí, napsal server msn.com.

Energetická bezpečnost odkazuje na potřebu země dodávat svým občanům stabilní a cenově dostupnou energii. Pro Čínu nyní energetická bezpečnost jednoduše znamená používat více uhlí.

Čína omezuje dovoz uhlí a plynu. Pomáhá tím Evropě

Čína zažívá v posledních letech boom v produkci obnovitelných zdrojů. V roce 2021 země instalovala více větrných elektráren než zbytek světa dohromady, čímž překonala své vlastní cíle v oblasti budování obnovitelných zdrojů energie. Zároveň se však potýkala s energetickou krizí, která v loňském roce způsobila po celé zemi průběžné výpadky elektřiny, kvůli nimž byly zavřeny továrny, a v domácnostech blikala světla právě v době, kdy nastupovala loňská zima.

Krátkodobou odpovědí Číny na energetickou krizi bylo uvolnění většího množství uhlí. Když válka na Ukrajině ještě více omezila celosvětové dodávky energie, obrátila se Čína na Rusko a nakoupila rekordní množství ruského uhlí.

Na nejvyšších místech Číny je podle Yergina pociřována silná obava z nedostatečných investic do konvenční energetiky. Podle klimatického serveru Carbon Brief čínský prezident Si Ťin-pching svým nejvyšším představitelům nařídil, že „nesmí být připuštěno, aby se opakovaly závažné incidenty, jako jsou rozsáhlé ‚výpadky‘ energie“.