Doba čtení:1 m, 19 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Energetické společnosti v loňském roce výrazně podpořily státní rozpočet. Tři firmy, které se umístily v žebříčku „TOP 20 plátců roku 2014“, přispěly částkou více než 7,65 miliardy korun. Ocenění dnes převzaly z rukou ministra financí Andreje Babiše (ANO) a generálního ředitele Finanční správy Martina Janečka. Do rozpočtu nejvíc přispěla energetická společnost ČEZ. Hnědouhelný sektor reprezentovala Severní energetická, které patří 18. místo. Serveru iUHLI.cz to sdělila mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

Žebříček oceněných společností byl sestaven podle výše plateb, provedených na účet daně z příjmů právnických osob v průběhu roku 2014 do veřejných rozpočtů.

Firma ČEZ loni do rozpočtu přispěla částkou více než 5,6 miliardy korun. Šestý E.ON Distribuce dal více než 1,6 miliardy a Severní energetická zhruba 459 milionů korun.

„Věřím, že společnosti, které si odnášejí toto alespoň symbolické ocenění, patří právě do kategorie zodpovědných plátců, kteří mají zájem na tom, aby Česká republika dokázala daně vybírat řádně napříč celou ekonomikou. Důsledkem toho bude nejen rovné a férové prostředí, ale také to, aby se zde nemusely žádné daně, s výjimkou hazardu, zvyšovat,“ řekl Babiš.

„V roce 2014 se podařilo, i díky vám, získat na dani z příjmů právnických osob do státního rozpočtu více než 123 miliard korun, což je o deset miliard více než v loňském roce. Jsem rád, že se v žebříčku oproti loňskému roku objevili i úplní nováčci, tímto jim blahopřeji a přeji jim do budoucna širokou sbírku dalších ocenění, poznamenal Martin Janeček.

Seznam oceněných plátců při zohlednění konsolidovaných skupin
tabulka

Zdroj: Generální finanční ředitelství