Doba čtení:3 m, 27 s
Například firma ČEZ bude provádět okolo 2000 PCR a antigenních testů týdně. Foto: pixabay.com

Největší tuzemské energetické firmy už zaměstnance na koronavirus zpravidla testují. Povinného testování, které pro společnosti nad 250 zaměstnanců začíná platit ode dneška, se tak neobávají.

Už několik dnů připravujeme celou skupinu innogy na antigenní testování zaměstnanců. Plánujeme užívat služeb našich poskytovatelů zdravotní péče i samotestů. Bude to velmi složitá logistická akce. Musíme testovat v desítkách lokalit, ale vše určitě zvládneme,“ řekl mluvčí innogy Martin Chalupský. Testovat firma plánuje i zaměstnance, kteří z home office například jednou v týdnu dorazí do kanceláře, aby si vytiskli materiály nebo vyřídili jiné nutnosti. „Vstup do našich lokalit a na pracoviště bude vždy pouze s negativním testem,“ dodal Chalupský.

Čtěte také:
Covid zpomalil ekonomiku i emise. Rostly jen v Číně
Post-covid průzkum v OKD

Od minulého týdne spustila testování zaměstnanců Pražská energetika (PRE). „Jde o antigenní testy realizované certifikovaným zdravotnickým zařízením, které se stará i o odběr materiálu a vyhodnocení. Pro zaměstnance bylo dosud dobrovolné, ale všem bylo doporučeno, že je nanejvýš nutné se testovat,“ uvedl mluvčí společnosti Petr Holubec.

Účast na testování podle něj byla zatím zhruba poloviční. „V testování budeme pokračovat – nyní již nikoli dobrovolně, ale povinně – minimálně do konce března, nebo podle nařízení vlády a aktuální hygienické situace ve firmě. Testování běží hladce,“ řekl Holubec. Z 1650 zaměstnanců skupiny podle něj navíc asi třetina využívá home office.

Společnost ČEZ uvedla, že už dosud testovala klasickými testy za pomoci zdravotníků týdně zhruba 1000 klíčových zaměstnanců v důležitých provozech, typu jaderných elektráren nebo distribuce. Nyní chce firma počet těchto testů zdvojnásobit a provádět okolo 2000 PCR a antigenních testů týdně. „Zároveň se jako jedna z prvních firem pouštíme do samotestování,“ řekl ČTK generální ředitel firmy Daniel Beneš.

Prvních několik tisíc samotestů už společnosti dorazilo. „Nyní je začneme distribuovat v rámci skupiny a zaměříme se na proškolení zaměstnanců, aby dokázali testy správně používat,“ uvedla členka představenstva ČEZ zodpovědná za lidské zdroje Michaela Chaloupková. Firma uvedla, že je připravená i na formát, kdy by se zaměstnanci samotestovali přímo doma před odchodem do práce. Záležet podle ní bude na tom, zda to umožní legislativa.

Na povinné testování zaměstnanců se připravuje také petrochemický holding Orlen Unipetrol. „Pravidelné testování se bude týkat všech zaměstnanců, kteří plní své pracovní úkoly na pracovišti ať už ve výrobních závodech nebo v administrativních budovách. Jedná se o více než 80 procent zaměstnanců. Ostatní zaměstnance, kteří pracují z domova, budeme testovat, navštíví-li z nezbytných důvodů své pracoviště,“ řekl ČTK mluvčí firmy Pavel Kaidl. Dodal, že Orlen Unipetrol v tuto chvíli počítá s kombinací centrálních odběrových míst, zejména ve výrobních areálech, a samotestování.

Povinné testování se bude týkat také většiny ze zhruba 3500 zaměstnanců společnosti Sev.en Energy. „Testovací sady máme v současné době objednané a průběh a zahájení testování závisí na včasné dodávce,“ uvedla mluvčí společnosti Gabriela Sáričková Benešová. „Na zahájení testování se intenzivně připravujeme, momentálně finalizujeme postup a formu celého procesu. Preferujeme neinvazivní ústní testy s možností samotestování,“ doplnil Lukáš Hrabal z ČEPS.

Přesné postupy pro distribuci samotestů připravuje společnost GasNet, která je největším tuzemským distributorem zemního plynu. „Jakmile se nám podaří vytvořit dostatečnou zásobu, budeme testovat i častěji než jednou za týden. Naše zaměstnance budeme testovat antigenními samotesty a věříme, že v nadcházejících dnech budeme mít testů dostatečné množství,“ řekl dnes ČTK mluvčí firmy Aleš Gregorovič.

Energetická firma E.ON ČR začala testovat zaměstnance na koronavirus minulé pondělí v brněnském areálu Cejl. V nejbližší době přidá testovací místo v Českých Budějovicích. V Brně testuje dvakrát týdně, pomocí antigenních testů. Firma také koupila několik tisíc samotestů, které si každý zaměstnanec může udělat doma. Do opatření dosud firma investovala kolem 40 milionů Kč.

Vláda schválila povinné testování ve firmách v pondělí. Podniky nad 250 zaměstnanců budou muset začít dnes, do 12. března musejí otestovat všechny pracovníky. Podniky s 50 až 249 lidmi začnou s testováním v pátek a všichni pracovníci budou muset mít testy hotové do 15. března. V první fázi, nejdéle do dvou týdnů, tak 10.000 podniků otestuje 2,1 milionu svých pracovníků, uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).